Ergenlerde madde kullanma eğilimi ile aile işlevselliği arasındaki ilişki
The relationship between substance use tendency and family functioning in adolescents
  1. Tez No: 750323
  2. Yazar: BÜŞRA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ergenlerde madde kullanımının anne baba tutumları ile ilişkisinin bilinmesi önemlidir. Aile danışmanlarının süreçte yönlendirmeleri ve aile içi etkileşimlerde yön verecek yaklaşımları, olası problemleri ve çatışmaları azaltabilir. Bu çalışmanın amacı, liselerde eğitim görmekte olan ergenlerdeki madde kullanma eğilimi ile aile işlevselliği arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada nicel yöntemler çerçevesinde değerlendirilen betimsel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 14-18 yaş arasındaki ergenler oluşturmaktadır. Veriler google form aracılığı ile gönüllülük esasına göre elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak ergenlerin sosyo–demografik özelliklerini belirlemek amacıyla“Tanıtıcı Bilgi Formu”, madde kullanım eğilimlerini ölçmek amacıyla“Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği”ve aile ilişkilerini tespit etmek amacıyla ise“Anne Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis Testi ve çoklu karşılaştırma testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to know the relationship between substance use and parental attitudes in adolescents. Family counselors directing the family in this process can reduce potential problems. The aim of this study is to reveal the relationship between substance use tendency and family functionality in high school adolescents. The relational survey model, one of the descriptive methods, which is one of the quantitative methods, was used in the research. The study group of the research; It consists of adolescents between the ages of 14-18. The data were obtained on a voluntary basis via google form.“Descriptive Information Form”was used to determine the socio-demographic characteristics of adolescents as data collection tool,“Substance Abuse Tendency Scale”to measure substance use tendencies, and“Parent Attitude Scale”to determine family relationships. The obtained data were evaluated with descriptive statistics, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test and multiple comparison tests.