Üniversite öğrencilerinin madde kullanma eğilimlerinde öznel sıkıntıları açma ve duygusal öz farkındalık etkisi
Opening up subjective distress and emotional self-awareness effect on university students' tendency to use substances
- Tez No: 649251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin madde kullanma eğilimlerinde öznel sıkıntıları açma ve duygusal öz farkındalık etkisi ilişkiselliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsü'nde aktif öğrenim gören 7203 kişi arasından seçilmiş 240'ı kadın 133'ü erkek olan 373 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği (Türkçe SAP)”,“Duygusal Öz Farkındalık Ölçeği (Türkçe DDI)”,“Öznel Sıkıntıları Açma Ölçeği (DÖFÖ)”uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre Üniversite öğrencilerinde madde kullanma eğilimleri ve öznel sıkıntıları açma, madde kullanma eğilimleri ve duygusal öz farkındalık, öznel sıkıntıları açma ve duygusal öz farkındalık arasında anlamlı düzeyde korelasyonel bir ilişki bulunmuştur. Bunlara ek olarak öznel sıkıntıları açma ile duygusal öz farkındalıkta erkek katılımcıların ortalaması, kadın katılımcıların ortalamasından anlamlı düzeyde yüksektir, değişkenlerin yaşa göre farklılaşmadığı, sigara ve alkol kullanan katılımcıların sigara ve alkol kullanmayan katılımcılara göre oranı fazla olup, duygusal öz farkındalığın ailenin gelirine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, madde kullanma eğiliminin anne ve babanın çocuk yetiştirme tutumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı, madde kullanma eğilimi ve duygusal öz farkındalık psikiyatrik tanı öyküsüne göre anlamlı düzeyde değişmekte olup, değişkenlerin ailede psikiyatrik tedavi öyküsü ve ailede sigara kullanan birey bulunma durumuna göre farklılaşmadığı, değişkenlerin ailede alkol kullan birey bulunma durumuna göre farklılaşmadığı, geçmişte herhangi bir dönemde madde kullanma durumuna göre farklılaştığı gibi bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to open the subjective problems in university students' tendency to use substances and to examine the relationship of emotional self-awareness effect. The sample of the study consists of 373 students, 240 of which are women and 133 are men, selected among 7203 people who are actively studying at the Haliç University Sütlüce Campus.“Socio-demographic Information Form”,“Substance Use Tendency Scale (Turkish SAP)”,“Emotional Self Awareness Scale (DDI) in Turkish”, "Subjective Substantial Relief Scale (DAP)) were applied to the participants. According to the results of the research, a significant correlation was found between university students' tendency to use substances and opening subjective problems, substance abuse tendencies and emotional self-awareness, opening subjective problems and emotional self-awareness. In addition, the average of male participants in emotional self-awareness with the opening of subjective problems issignificantly higher than the average of female participants, the variables do not differ according to age, the rate of participants using cigarettes and alcohol is higher compared to participants who do not use cigarettes and alcohol, and emotional self-awareness differs significantly compared to family income. , substance abuse tendency differs significantly according to mother and father's attitudes towards child rearing, substance abuse tendency and emotional self-awareness vary significantly according to psychiatric diagnosis history, variables do not differ according to the family history of psychiatric treatment and cigarette smoking in the family. Findings were obtained as it did not differ according to the state of being individual, and differentiated according to substance use in any period in the past.