Genç yetişkinlerde madde kullanma eğiliminin psikolojik dayanıklılık ve bağlanma stilleri açısından incelenmesi
Examination of substance use tendency in young adults in terms of psychological resilience and attachment styles
  1. Tez No: 863346
  2. Yazar: BEYZA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın temel amacı, genç yetişkinlerde madde kullanma eğiliminin psikolojik dayanıklılık ve bağlanma stilleri açısından incelenmesidir. Ayrıca, araştırmada madde kullanma eğiliminin, psikolojik dayanıklılık ve bağlanma stillerinin; cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, yaşanılan yer demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan 18-35 yaş arası genç yetişkinlerdir. Araştırmanın örneklemi ise bu evrenden gönüllülük esasıyla ankete katılan 394 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için; 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği', 'Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği' ve 'Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır. Katılımcıların Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği (SAP) ile Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ve alt boyutlarının puan ortalamaları arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, SAP ile Kaçınan Bağlanma ve Kaygılı Kararsız Bağlanma arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki mevcuttur. Öte yandan, SAP ile YPDÖ'nün Yapısal Stil Aile Uyumu, Kendilik Algısı ve Sosyal Yeterlilik alt boyutları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research was to examine the tendency to use substances in young adults in terms of psychological resilience and attachment styles. In addition, this research aimed to test whether the tendency to use substances, psychological resilience and attachment styles differed according to demographic variables such as gender, educational status, marital status, place of residence or not. The population of the research was young adults living in Turkey. The sample of the research consisted of 394 participants (18-35 years old) who participated in the survey on a voluntary basis. To collect data in the research; 'Sociodemographic Information Form', 'Substance Use Tendency Scale', 'Psychological Resilience Scale for Adults' and 'Three-Dimensional Attachment Styles Scale' were used. SPSS program was used to analyze the research data. Pearson Correlation Analysis and Hierarchical Regression Analysis were conducted to examine the relationships between the participants' mean scores on the Substance Use Propensity Scale (SAP), the Three-Dimensional Attachment Styles Scale (TDASS), Psychological Resilience Scale for Adults (PRSA) and its subscales. According to the analysis results, there were positive and statistically significant relationships between SAP and Avoidant Attachment and Anxious Ambivalent Attachment. On the other hand, negative and statistically significant relationships were detected between SAP and the Structural Style Family Cohesion, Self-Perception and Social Competence sub-dimensions of PRSA.