Implementation of ERP program in an automotive company
ERP programının bir otomotiv firmasında implementasyonu
  1. Tez No: 67123
  2. Yazar: HALUK GÜÇLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KERİM KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET İmalatçılar, gittikçe artan ve hızla değişen rekabetçi pazarların meydan okuması ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Müşteriler taleplerinde özgünlük, kalite ve özel tercihler yönünden daha seçici olmaktadırlar. Dahası, teknolojideki hızlı gelişmeler birçok ürünün hayat devrelerini kısaltmaktadır. Daha sıkı olan uluslararası rekabet, üretimdeki maliyetlerin azalmasına ve verimliliğin artmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak birçok imalatçı, standart ürünlerin seri üretimi yoluyla en fazla verimliliği sağlamak amacıyla oluşan geleneksel üretim kavramından uzaklaşmaktadır. Uzun setup süreleri ile, çok miktardaki yan mamulleri ile ve uzun bekleme zamanlarıyla parti üretimi artık daha fazla yüksek kaliteli ve daha çeşitli üretim hatları için müşteri taleplerini karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu günün eğilimi kısa bekleme zamanları vs düşük envanterleri ile kısıtlı sayıdaki ürünlerin küçük parti üretimine yönelmiştir. Bu nedenle imalatçılar yeni ve değişen eğilimlere cevap verebilme esnekliğine sahip olmalıdırlar. ERP ile bu esnekliğe kavuşulmaktadır. Müşterilerin düşük maliyetli, zamanında teslim edilen ve yüksek performanslı ürün isteklerine cevap verebilmek için üretim prosedürleri çabuk adapte edilebilir. Yukarıda belirtilen sebepleri gözönüne alarak, Türkiye'deki Otosan-Ford Otomotiv şirketi bugünün ihtiyaçlarına paralel olması için bütünüyle sistemleri değiştirmeye karar vermiştir ve bir yazılımın uygulama dönemi başlatılmıştır. Bu amaç için seçilen firma BAAN.dır. Bu tez, ardında tam zamanında üretim, müşteriye yönelik üretim, TQM ve sipariş üzerine üretim gibi kavramların yattığı BAAN yazılımının Ürün Geliştirme Departmanı üzerinde uygulanmasını açıklamaktadır. Bu tezin ilk bölümünde ERP ye giriş yapılmıştır. ERP nin mühendislik, planlama, üretim, satış, finans ve muhasebe bölümlerini içeren şirket bütününe yönelik uygulama olduğu, fakat bu tezin amacının sadece Ürün Geliiştirme Mühendisliği ile sınırlı olduğu ayrıca belirtilmiştir. viERP üzerinde bir literatür taraması yapılmıştır ve ERP uygulamaların in büyük yazılımcıları belirtilmiştir. Uygulamalar bölümünde EDM (Engineering Data Management) modülünün mühendislik verilerini kaydetmek ve kullanmak ve mühendisllik verilerini üretim verilerine aktarmak için kullanıldığı anlatılmaktadır. Mühendislik verileri esas olarak mühendislik bilgileri, mühendislik bilgi revizyonları mühendislik BOM lan, mühendislik bilgileri ve imalat bilgileri arasındaki ilişkiyi içermektedir. Diğer destekleyen modüller ise PBOM (Production BOM) hazırlığı için gerekli olan BOM modülü ve Jenerik BOM hazırlığı için gerekli olan PCF (Product Configuration) modülüdür. Mühendislik değişiklikleri için EDM deki ECOs (Engineering Change Orders) modülü açıklanmaktadır. Tez, özet ve içinde yeni sistemin farklılık ve avantajlarının tartışıldığı sonuç kısmı ile tamamlanmaktadır. Vİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Manufacturers face the constant challenge of increasingly competitive and rapidly changing markets. Customers are becoming more critical in their demands for exclusivity, quality and special options. Furthermore, rapid development in technology are shortening the life cycles of many products. Stiffer international competition is further incentive to reduce costs and to improve efficiency in production. Consequently, many manufacturers are moving away from the traditional production concept of maximum efficiency through mass-production of standard products. Batch production, with lengthy setups, large amount of work-in-process and long lead-times, no longer satisfies customer demand for higher quality and more diverse product lines. Today's trend is towards small batch production of a limited number of products with short lead-times and low inventories. Manufacturers therefore need the flexibility to react to new and changing trends. With Enterprise Resource Planning (ERP), flexibility is reached. Production procedures can be adapted quickly to respond to the customers' requirements for low cost, high-performance products, delivered on time. Regarding the above mentioned reasons Otosan-Ford Motor Company in Turkey has decided to change the systems completely to be in line with today's needs, and an implementation period of a software has started. The selected firm for this purpose is BAAN. This thesis explains the implementation of BAAN software behind which some concepts lie such as Just-in-time, Customer Focused Production, TQM and Assembly-to-Order in Product Development department. ivin the first part of this thesis, an introduction to Enterprise Resource Planning (ERP) is done. It is also mentioned that ERP is an Enterprise wide application including Engineering, Planning, Production, Sales, Finance, and Accounting departments, but scope of this thesis is limited only in the Product Development Engineering. A literature survey is done on ERP and the major vendors for ERP applications are mentioned. In the 'Applications' part it is explained that Engineering Data Management (EDM) module is used to maintain and process engineering data and to transfer engineering data to production data. Engineering data mainly consists of engineering items, engineering item revisions, engineering BOMs, relationships between engineering items and standard items. Other supporting modules are Bill of Material Control (BOM) module for PBOM preparation and Product Configuration (PCF) module for generic BOM preparation. For engineering changes, Engineering Change Orders (ECOs) module in EDM is explained. Thesis is completed with the Summary and Conclusion in which the differences and advantages of the new system is discussed.