Kurumsal kaynak planlaması (KKP) sistemi kritik başarı faktörlerinin işletme esnekliği bağlamında tedarik zinciri performansına etkisi
The impact of enterprise resource planning (ERP) system critical success factors on supply chain performance in the context of business flexibility
- Tez No: 687079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
KKP yazılımları işletmelerin rekabet stratejileri açısından önemli avantajlar sunan önemli bir araç niteliğindedirler. 2000'li yıllardan bu yana işletmelerin yönetimine büyük katkılar sağlayan KKP sistemi son yıllarda ülkemizde de büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Uygulama başlangıçta büyük ölçekli işletmelere hitap ederken, zamanla artan rekabet ortamında yazılım şirketlerinin uygun maliyetli paketler sunması ile birlikte KOBİ'ler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle büyüyen ve işletme faaliyetlerini takip etmekte zorlanan işletmeler KKP sistemleri konusunda önemli atılımlar gerçekleştirmeye başlamışlardır. Fakat her işletme bu sistemi başarıyla yürütememekte ve maalesef zaman, maliyet ve emek kayıpları ile karşılaşmaktadırlar. KKP kritik başarı faktörleri ülkeler arasında, şehirlerarasında, sektörler ve hatta çalışma ve kurum kültürüne bağlı olarak işletmeler arasında bile değişkenlik göstermektedir. KKP başarısındaki kritik faktörlerin belirlenip tanımlanması bu sistemi uygulamak konusunda istekli yöneticilerin sistemi kurma aşaması için bir yol haritası hazırlamalarına destek sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde etkin olarak kullanılan ve işletmelere büyük kolaylıklar sağlayan KKP sisteminin uygulanmasında kullanılan yazılım programının işletmeye entegrasyonunda karşılaşılan zorlukları aşacak ve uygulama sürecinin başarısını sağlayacak kritik başarı faktörlerinin işletme esnekliği bağlamında tedarik zinciri performansına etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda 5'li Likert Ölçeği'nin kullanıldığı bir anket hazırlanarak işletmelere gönderilmiştir. Araştırma kapsamında anket yapılan işletmelerden ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Fen Bilimleri Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı vasıtası ile analize tabii tutulmuştur. Öncelikle anketin güvenilirliği ve geçerliliğine ve seçilen örneklemin ana kütleyi temsil yeterliliğini ölçmek gerekli analizler yapılmıştır. Arkasından güvenilirlik analizi, t testi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda; KKP sistemi kritik başarı faktörlerinden eğitim kalitesi, proje yönetimi yeterliliği, proje ekibi, süreç iyileştirme ve bilgi teknolojilerine uyum faktörlerinin tedarik zinciri performansına pozitif bir etkisi olduğu, üst yönetim desteği, örgütsel direnç ve işletme esnekliğinin ise tedarik zinciri performansı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
ERP software is an important tool that offers significant advantages in terms of competitive strategies of enterprises. The ERP system, which has made great contributions to the management of enterprises since the 2000s, has been met with great interest in our country in recent years. While the application initially appealed to large-scale enterprises, it started to be used by SMEs (Small and mediumsized enterprises) as software companies offered cost-effective packages in an increasingly competitive environment. In particular, businesses that are growing and have difficulty in following their business activities have started to make important breakthroughs in ERP systems. However, not every business can run this system successfully and unfortunately they face time, cost and labor losses. ERP critical success factors vary between countries, cities, industries, and even businesses depending on the work and corporate culture. Identifying and defining the critical factors on behalf of the success of the ERP, provides support for the managers who are willing to implement this system to prepare a roadmap for the phase of establishing the system. The aim of this study is to investigate the effects of critical success factors on supply chain performance in the context of business flexibility, which will overcome the difficulties encountered in the integration of the software program used in the implementation of the ERP system, which is used effectively in Konya Organized Industrial Zone and provides great convenience to businesses, and will ensure the success of the implementation process. In this context, a questionnaire which use the 5-point Likert Scale was prepared and sent to the enterprises. Approval was obtained from the companies surveyed within the scope of the research and the Necmettin Erbakan University Science Ethics Committee. The obtained data were analyzed by the SPSS package program. First of all, necessary analyzes were made to measure the reliability and validity of the questionnaire and the adequacy of the selected sample to represent the main mass. Then, reliability analysis, t-test, correlation analysis and regression analysis were performed. In line with the findings obtained; It was concluded that education quality, project management competence, project team, process improvement and compliance with information technologies, which are among the critical success factors of the ERP system, have a positive effect on supply chain performance, while senior management support, organizational resistance and business flexibility have no effect on supply chain performance.