Investigation of the curiosity and exploration characteristics of undergraduate students in terms of some variables
Lisans öğrencilerinin merak ve keşfetme özelliklerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
- Tez No: 671254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Betimsel bir çalışma olan bu çalışmanın amacı ikinci yabancı dil öğrenimi gören üniversite öğrencilerinin merak ve keşfetme algılarının incelenmesidir. Öğrencilerin ikinci yabancı dilde etkinlikleri ve öğrenme durumları ile merak ve keşfetme algıları arasında ilişkinin incelenmesi, bu alanda eğitim programlarının geliştirilmesi açısından önemlidir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul İli'nde bulunan özel bir üniversitede öğrenim görmekte olan öğrenciler (N=228) oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”ve“Merak ve Keşfetme Ölçeği”kullanılmıştır. Veri Toplama Formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, ikinci yabancı dil öğrenme durumuna yönelik özelliklerden ve Merak ve Keşfetme Ölçeği'nden oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden, t testi ve ANOVA testinden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin merak ve keşif toplam puanları ile esneklik ve belirsizliği kabul etme alt boyutları arasındaki ilişki cinsiyet, yaş, fakülte, mezun olunan lise programı, mezun olunan okulun kategorisi, barınma, sosyo-ekonomik durum, yurt dışı deneyim ve seçmeli ikinci yabancı dil açısından incelenmiştir. Buna göre öğrencilerin merak ve keşfetme ile esneklik ve belirsizliği kabul etme algıları yukarıda sıralanan değişkenlere göre farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte B1.2 düzeyinde ikinci bir yabancı dile sahip olan öğrencilerin merak ve keşif toplam puanları ile esneklik ve belirsizliği kabul etme alt boyutları arasındaki ilişki iki veya üç yabancı dil açısından incelenmiş ve bu öğrencilerin merak ve keşif toplam puanları ve belirsizliği kabul etme puanları diğerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İkinci yabancı dil alan öğrencilerin merak ve keşfetmeye yönelik olarak esneklik algıları daha yüksektir. İkinci yabancı dil alan öğrenciler, ikinci yabancı dil almayan öğrencilere göre daha meraklı ve keşfetmeye daha açıktırlar. Bu sonuca göre, ikinci yabancı dil ile birinci yabancı dil arasındaki ilişkinin oldukça güçlü olduğu, anadil ile birinci yabancı dil arasındaki ilişkinin çok güçlü olmadığını belirtebiliriz. Bunun nedeni, ilk yabancı dilin kaynağını ana dilden almış olması gösterilebilir. İkinci yabancı dili öğrenirken, birinci yabancı dilin öğrenme sürecinde edinilen deneyimlerin, iki yabancı dil öğrenmiş bireylerde ikinci yabancı dili öğrenmeyi kolaylaştırdığı söylenebilir. Bu bağlamda, gramer konularını öğrenirken, birinci ve ikinci yabancı dillerin birbirleri için zemin hazırladığı ve birinci ve ikinci yabancı dillerin aynı dil ailesine ait olmasının da bir etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis, which is a descriptive study, is to investigate the curiosity and exploration perceptions of university students studying a second foreign language. Examining the correspondencebetween students' activities and learning situations in the second foreign language and their perception of curiosity and exploration is important for the development of education programs in this field. The study group of the research consists of students (N = 228) studying at a private university in the province of Istanbul.“Demographic Information Form”and“Curiosity and Exploration Scale”were used to collect data in the study. The Data Collection Form consists of questions about demographic features, features for learning a second foreign language, and the Curiosity and Exploration Scale. "The Data Collection Form consists of questions about demographic features, features for learning a second foreign language, and the Curiosity and Exploration Scale. In the data analysis, descriptive statistics involving mean, percentage, standard deviation, frequency, t-test, and ANOVA test are employed. According to the findings of the research, the correspondence between the students' total scores of Curiosity and Exploration and the sub-scales of Stretching and Embracing Uncertainty was examined in terms of gender, age, faculty, the high school program of graduation, the category of the school from which they graduated, housing, socio-economic status, and an elective second foreign language. Accordingly, students' perceptions of curiosity and exploration and Stretching and Embracing Uncertainty did not differ according to the variables listed above. However, the correspondence between the curiosity and exploration total scores of the students who have a second foreign language at the B1.2 level and the sub-scales of Stretching and Embracing Uncertainty were examined in terms of two or three foreign languages, and these students' total scores of Curiosity and Exploration and their Embracing Uncertainty scores were compared to the others. It was found to be higher. Students who take a second foreign language have a higher perception of Stretching towards curiosity and exploration. Students who take a second foreign language are more curious and more open to exploration than students who do not have a second foreign language. According to this result, we can state that the correspondencebetween the second foreign language and the first foreign language is very strong, and the correspondencebetween the mother tongue and the first foreign language is not very strong. The reason for this can be seen that the first foreign language originated from the native language. While learning the second foreign language, it can be said that the experiences gained in the learning process of the first foreign language make it easier for individuals who have learned two foreign languages to learn the second foreign language. In this context, it can be said that while learning grammar, the first and second foreign languages lay the groundwork for each other and the fact that the first and second foreign languages belong to the same language family also has an effect.