Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin ekspresyonist resimlerinde yazınsal anlatımın etkisi
The effect of literary expression in expressionist paintings of fine arts high school students
  1. Tez No: 671264
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin ekspresyonist (dışavurumcu) resimlerinde yazınsal anlatımın etkisinin olup olmadığının, var ise ne düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, edebiyatta“anı”türünün yazınsal anlatımıyla, uygulama tekniği olarak da yağlıboya ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın, çalışma grubunu Giresun Güzel Sanatlar Lisesi, 12. Sınıfta öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek denekli ön test- son test deneysel desen ve nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi alt başlığında tema analizi kullanılmıştır. Veri toplama araçları, ekspresyonizm konusu dahilinde yapılan ön test- son test resimlerinin değerlendirilmesinde kullanılan dereceli puanlama anahtarı, tema analizi ve literatür taramasıdır. Veri toplama araçlarında veriler;“SPSS”analizi ve yüzde frekans analizi olarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre nicel araştırma yöntemlerinden tek denekli ön test - son test deneysel desende, üç sanat eğitimci alan uzmanı tarafından değerlendirilen test puanlarında istatiksel olarak; Renk ve Biçim kriterlerinde son test lehine bir farklılık olmuş olsa da bu, anlamlı bir farklılık yaratmamış ancak; Kompozisyon, Yaratıcılık, Etkili Anlatım kriterlerleri açısından anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Nitel araştırmalardan olan tema analizinin yüzde- frekans sonucuna göre gerek öğrencilerin yazdıkları anıların gerekse son test resimlerin negatif duygu kategorileri yönünde birbirleriyle ilişki sağladığı, ön test ve son test arası resimlerin duygu kategorilerine göre karşılaştırmalarında ise negatif duygu yoğunluğu olarak son test lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine whether or not the effect of literary expression on expressionist paintings of fine arts high school students; If any, it has been done in order to determine it's level. The research is limited to the genre of“memoir”in literature as a literary expression type, and oil paint as an application technique. The research group of the study consisted of 18 students from Giresun Fine Arts High School, 12th grade. In the research, single-subject pre-test-post-test experimental design, one of the quantitative research methods and theme analysis under the content analysis subheading of qualitative research methods were used. The data collection tools are the rubric, theme analysis and literature review used in evaluating the pre-test and post-test paintings made within the scope of expressionism. Data in data collection tools; It was evaluated as“SPSS”analysis and percentage frequency analysis. According to the data obtained from the research, one-subject pre-test - post-test experimental design one of the quantitative research methods in the test scores evaluated by three art educator field experts; Although there was a difference in favor of the post-test in the Color and Shape criteria, this did not create a significant difference but a significant difference has emerged in terms of Composition, Creativity and Effective Expression criterias. According to the percentage-frequency result of the theme analysis, which is one of the qualitative studies, it was concluded that both the memoirs written by the students and the posttest paintings were correlated with each other in terms of negative emotion categories and the comparison of the paintings between the pretest and posttest according to the emotion categories created a significant difference in favor of the posttest as negative emotion density has been reached.