Profillitin plastik çamur hazırlamada (kuvars yerine) kullanımının araştırılması (1200 °c ve 1280 °c)
Investigation of the usage of profillite in plastic clay preparation (instead of quartz) (1200 °c ve 1280 °c)
  1. Tez No: 671263
  2. Yazar: SİBEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. LALE DEMİR ORANSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Seramik çamurları temelinde kil, kuvars ve feldspatın bir araya gelmesi ile oluşturulan bünyelerdir. Profillit, Türkiye'nin sahip olduğu önemli hammaddelerden biridir. Türkiye dünyada profillit üreten 10 ülke arasında 5. Sırada yer almaktadır. Profillitin bünyesinde yüksek miktarda kuvars içermesinden yola çıkarak bu çalışmada Malatya Pütürge yöresinde çıkan profillit cevherinin çamur bünye içerisinde kuvars yerine kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, seramik çamurları ve çamur hazırlamada kullanılan hammaddelere yer verilmiş, ikinci bölümde profillitin tanımı, özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Kuvars yerine profillit katılan reçetelerin deneysel çalışmaları 1200 °C ve 1280 °C'de pişirilmiş ve hesaplanan su emme, toplu küçülme değerleri ise üçüncü bölümde yer almaktadır. Son olarak teknik ve görsel özellikler açısından en uygun sonuçları veren reçeteden plastik çamur hazırlanarak elde ve kalıpla şekillendirme yöntemiyle farklı boyutlarda uygulamalara ve sonuçlara yer verilmiştir. Çalışmanın neticesinde profillitin plastik seramik çamuru yapımında kullanımına uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Basically, they are the bodies formed by the combination of quartz and feldspar. Profillite is one of the important raw materials that Turkey has. Turkey is in the 5th place among the 10 countries producing profillite in the world. In this study, the usability of the profillite ore, which is extracted from Malatya Pütürge region, instead of quartz in the profile of profillite. This research consists of three parts. In the first part, ceramic clays and the raw materials used in the preparation of mud are given, in the second part, information about the definition of profillite, its properties and usage areas, its situation in Turkey and in the world is given. Experimental studies of the recipes in which profilelite is added instead of quartz, water absorption and bulk shrinkage values at 1200 °C and 1280 °C form the third part. Finally, plastic clay is prepared from the recipe that gives the most suitable results in terms of technical and visual properties, and different sizes of applications and results are given were given by hand and mold shaping method. As a result of the study, it was seen that profillite is suitable for use in the production of plastic clay.