Öğretmenlerin iş tatmini ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between teachers' job satisfaction and life satisfaction
- Tez No: 671270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayi devrimi sonrası çalışma şartlarının değişmesi ile iş tatminine ilişkin çalışmalar artmaya başlamıştır. İş tatmini yanı sıra bireylerin yaşam doyumu konulu çalışmalar da alınyazında dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin iş tatmini ve yaşam doyumu algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve öğretmenlerin iş tatmini ve yaşam doyumu algılarının cinsiyet, yaş vb. değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Nicel bir çalışma olan bu araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ili merkez ilçelerine (Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü) bağlı 681 anaokul, ilkokul, ortaokul ve lisedeki 11.405 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, pandemi nedeniyle evrenden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen ve bu merkez ilçelerde görev yapan 416 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya veri toplamak için kişisel bilgi formu, Minnesota İş Tatmini Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. From ve ölçeklerden elde edilen veriler için nicel analiz programı (SPSS) kullanılmıştır. Çalışmada yapılan normallik testlerine göre parametrik ve parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. Öğretmenlerin iş tatmini ile yaşam doyumu algıları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre katılımcı öğretmenlerin iş tatmini düzeylerinin“yüksek”olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin iş tatmini algılarının yaş, okuldaki çalışma süresi, meslekteki çalışma süresi ve yönetici ile çalışılan süre değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin yaşam doyumlarının“orta”düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin yaşam doyumu algılarının cinsiyet ve yönetici ile çalışılan süre değişkenlerine göre anlamlı düzeyde bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak iş tatmini ve yaşam doyumuna yönelik kurum içi geliştirilen uygulamaların öğretmenlerin çalışma motivasyonunu önemli derecede etkileyeceği söylenebilir. Eğitim kurumları, öğretmenlerin iş ve yaşamlarına ilişkin tatmin ve iyilik durumlarını takip etmeli ve sağlıklı bir çalışma ortamı için öğretmenlerini desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
With the change in working conditions after the industrial revolution, studies on job satisfaction have started to increase. In addition to job satisfaction, studies on life satisfaction of individuals have also attracted attention. The purpose of this study is to evaluate teachers' perceptions of job and life satisfaction according to variables such as gender, age, etc., and to examine the relationship between teachers' perceptions of job satisfaction and life satisfaction. The population of the study consists of 681 kindergartens, primary schools, secondary schools, and high schools in the central districts of Şanlıurfa province (Haliliye, Eyyübiye, and Karaköprü) in the 2020-2021 academic year. A total of 11,405 teachers work in these institutions. The sample of the study consists of 416 teachers selected in accordance with convenience sampling due to the difficulty of collecting data due to pandemic. Personal information form, Minnesota Job Satisfaction Scale, and Life Satisfaction Scale were used to collect data for the study. A quantitative analysis program was used for the data obtained from the form and scales. According to the normality tests performed in the study, parametric and non-parametric tests were preferred. A moderate positive correlation was found between teachers' job satisfaction and life satisfaction perceptions. According to the results of the study, it was seen that the job satisfaction levels of the participating teachers were“high”. It was determined that teachers' perceptions of job satisfaction differ significantly according to the variables of age, working time at school and in profession, and the time spent with the school manager. In the study, it was observed that the life satisfaction of the teachers was at the“medium”level. It was determined that teachers' perceptions of life satisfaction differ significantly according to the variables of gender and the time spent with the school manager. As a result, it can be said that the practices developed in the organization for job satisfaction and life satisfaction will significantly affect teachers' motivation to work. Educational institutions should monitor teachers' satisfaction and well-being regarding their work and life along with supporting their teachers with a healthy working environment.