Beden eğitimi öğretmenlerinin iş tatmin düzeylerinin yaşam tatmin düzeylerine etkisi
The effect of life satisfaction levels on physical education teachers' job satisfaction levels
  1. Tez No: 330460
  2. Yazar: HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL BERKAN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin iş tatmini düzeyleri ile yaşam tatmini düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz ederek, demoğrafik değişkenlerle ilişkisini de irdelemektir. Bu araştırma 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa?da görev yapmış rastgele seçilen 308 beden eğitimi öğretmeninin katılımıyla hazırlanmıştır. Veri toplama materyali olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın alan taramasında, elektronik verilerden ve üniversite kütüphanelerinden faydalanılmıştır. Araştırmada yer alan ölçeğin iş tatmini ile ilgili bölümünde Minnesota İş Tatmini Ölçeği?nin (MSQ) 20 maddelik kısa formu kullanılmıştır. Araştırma yapılan kişilerin yaşam tatminleri, Diener ve arkadaşları tarafından geliştirilen 5 sorudan oluşan Yaşam Tatmini Ölçeği kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada Cronbach?s Alpha katsayısı hesaplanmış, elde edilen veriler SPSS 18,0 for Windows programı ile analiz edilmiştir. Verilerin yüzde, frekans, ortalamaları ve standart sapmaları; ikili gruplarda da t ve z puanı hesaplanmıştır. İkiden fazla gruplarda ise One- Way ANOVA ( tek yönlü varyans analizi) kullanılmıştır. Yaşam tatmini ve iş tatmini arasındaki ilişkiye korelasyon testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is analyzing the relation between job satisfaction levels and life satisfaction levels of physical education teachers and also examining its relation with demographic variables. This research prepared by the participation of randomly selected physical educationteachers who served in Şanlıurfa in 2010-2011 academic year. Questionnaire has been used as a data collection material. During scanning period of this research, electronic data and library of the university have been benefited. In this study, in the part of the scale which is related with the job satisfaction, a short form ? including 20 articles ? of Mınnesota Satısfactıon Questıonnaıre (MSQ) has been used. Life satisfactions of the people in this research have been determined by the Life Satisfaction Scale which has five questions and developed by Diener and his friends. In this study, Cronbach?s Alpha coefficient has been calculated and obtained data has been analyzed by the SPSS 18.0 Windows programme. Percent,frequency,average and standard deviation of data; in binary groups t and z points have been calculated. One way ANOVA has been used for multiple groups. The relation between life satisfaction and job satisfaction has been examined by correlation test.