Açık veri uygulamasının belediyeler üzerindeki etkisi: Londra ve İstanbul büyükşehir belediyeleri örneği
Effect of open data application on municipalities: Case of London and Istanbul metropolitan municipalities
  1. Tez No: 671281
  2. Yazar: NİLGÜN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH MUSTAFA ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Belediyelerde açık veri uygulamarını ele alan çalışmada, Londra ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin açık veri portalları ve bu portalların vatandaşlar ve kent yönetimi üzerinde ne gibi kolaylıklar sağladığı incelenmiştir. Yeni Kamu Yönetiminin gelişmesi ile birlikte özel sektör uygulamaları kamu yönetiminde daha çok yer bulmaya başlamıştır. Şeffaflık, açıklık, katılım, günışığında yönetim gibi kavramlar kamu yönetiminin yeni ilkelerini oluşturmakta ve aynı zamanda halkın katılımına ortam hazırlamaktadırlar. Bu ilkeler ile birlikte artık kamu kuruluşları kendilerini dışa açarak halkın denetimine imkân sağlamaktadırlar. Bu gelişmelerin yanında teknolojilerin de ilerlemesi ile devreye internet tabanlı yeni uygulamalar girmiştir. Bu yeni uygulamalardan biri açık veri portallarıdır. Bu portallar, hem merkezi hem de yerel yönetimler tarafından vatandaşların kullanımına açılmışlardır. Böylece bu portallar ile vatandaşlar kamu kuruluşlarını denetleyerek yönetime katılma şansını yakalamış olmaktadırlar. Özellikle belediyelerin açık veri portalları sayesinde vatandaşlar istedikleri verilere ulaşmaktadırlar. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum (vaka) analizi (case study) kullanılmıştır. Bu yöntem doğrultusunda çalışma belediyeler ve son bölümde Londra ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri açık veri portallarının incelenmesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın konusu, belediyeleri açık veri uygulamasına yönelten faktörlerin ve açık veri uygulamasının belediyelerin yönetim fonksiyonları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı ise, belediyelerin açık veri uygulamalarını incelemek ve bu kapsamda Londra ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin uygulamalarını karşılaştırmaktır. Çalışmada, verilerin açılmasının kamu, özel sektör, halk ve araştırmacılar için birçok yararının olduğu tespit edilmiştir. Özellikle, belediyelerin verilerini açmasının vatandaş nezdinde daha işlevsel olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada incelenen Londra ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi açık veri portallarında paylaşılan verilerin birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterdiği ve paylaşılan her verinin belediyelerin yönetim fonksiyonları üzerinde etkisi olduğu anlaşılmıştır. Veri portallarının açılması personel yapısını da değiştirmiştir. Böylelikle veri paylaşımı ile ilgilenen uzman personel ihtiyacı oluşmuştur. Çalışmada ayrıca merkezi veri portalının öneminden bahsedilmiştir. Merkezi veri portalının oluşumu açık veri paylaşımının yasal dayanağının oluşmasını da etkilemektedir. Rekabet ve işbirliğinin artması için diğer belediyelerin de açık veri portallarının açılması gerekmektedir. Bu açık veri portalları ile bağlantılı olarak mobil uygulamalar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with open data applications in municipalities, the open data portals of London and Istanbul metropolitan municipalities and the convenience of these portals on citizens and city management were examined. Along with the development of the New Public Administration, private sector practices have started to be integrated into the public administration. Concepts such as transparency, openness, participation and daylight management create new principles of public administration and at the same time cause public participation. Along with these principles, public institutions have opened themselves to the outside and enabled the public to control. In addition to these developments, with the advancement of technologies, internet-based new applications have been formed. One of this new application is open data portals. These portals have been opened for to citizens by both central and local governments. Thus, with these portals, citizens have the chance to participate in management by inspecting public institutions. Citizens can access the data they want, especially through open data portals of municipalities. One of the qualitative research methods, case study was used in the study. In line with this method, the study was limited to the examination of the open data portals of the municipalities and the London and Istanbul Metropolitan Municipalities in the last section. The subject of the study is to examine the factors that direct municipalities to open data application and the effect of open data application on the administrative functions of municipalities. The aim of the study is to examine the open data applications of the municipalities and to compare the practices of London and Istanbul Metropolitan municipalities in this context. In the study, it has been determined that opening the data has many benefits for the public, private sector and researchers. In particular, it has been observed that opening the data of municipalities is more functional for citizens. In addition, it was understood that the data shared in the London and Istanbul Metropolitan Municipality open data portals, which were examined in this study, differ depending on many factors and each shared data had an effect on the administrative functions of the municipalities. The opening of data portals has also changed the personnel structure. Thus, the need for expert personnel dealing with data sharing has arisen. The importance of the central data portal was also mentioned in the study. The formation of the central data portal also affects the legal basis for open data sharing. Open data portals of other municipalities should also be opened in order to increase competition and cooperation. Mobile applications should be developed in connection with these open data portals.