Trakya bölgesinde yetiştirilen Karacabey merinosu ve kıvırcık ırkı koyunlarından elde edilen yünlerin elyaf kalitesi ve tekstilde kullanım olanaklarının belirlenmesi
Determination of fiber quality and usage possibilities of wool in textile industry obtained from Karacabey merino and kivircik breed sheep raised in Thrace region
  1. Tez No: 671293
  2. Yazar: GÜNAY VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Trakya bölgesinde yetiştirilen Karacabey Merinosu ve Kıvırcık ırkı koyunlarından elde edilen yünlerin elyaf kalitesi ve tekstilde kullanım olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapağı örnekleri Tekirdağ ve Edirne illerinde yetiştirilen Karacabey Merinosu ile Kırklareli ilinde yetiştirilen Kıvırcık ırkına ait 127 baş dişi koyunun baş, karın ve sırt bölgesinden el makası ile kırkılarak elde edilmiştir. Her bir örneğe ait lif inceliği, lif uzunluğu, mukavemet ve kopma uzaması değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the fiber quality and usage possibilities of the wool obtained from Karacabey Merino and Kivircik sheep breeds raised in the Thrace region. A total of 127 female wool samples of Karacabey Merino (Tekirdağ and Edirne) and Kivircik (Kirklareli) were obtained from the head, abdominal, and dorsal region of the animal by sheep shears from breeders. Fiber fineness, fiber length, strength, and elongation of each wool samples were analyzed.