Değişik dozlarda nano teknolojik yaprak gübresi ve salkım seyreltme uygulamalarının syrah üzüm çeşidinin (V. vinifera L.) kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of different doses of nano technological foliar fertilizer and cluster thinning applications on quality characteristics of cv. syarh grape (V. vinifera L.)
- Tez No: 671295
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma 2018 yılı gelişme döneminde Tekirdağ iline bağlı Karaevli köyünde yer alan özel üretici bağında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 110R anacı üzerine aşılı çift kollu kordon terbiye şekli verilmiş Syrah üzüm çeşidine ait 12 yaşlı asmalar kullanılmıştır. Denemede 4 değişik dozda (0, 750, 1500 ve 2250 ppm) nano teknolojik yaprak gübresi ve salkımlarda %50 oranında seyreltme işlemi uygulanmıştır. Çalışmada değişik dozlarda nano teknolojik yaprak gübresi ve salkım seyreltme uygulamalarının Syrah üzüm çeşidinde tane ve salkımın fiziksel özellikleri ve kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan uygulamaların özellikle çeşidin toplam fenolik madde miktarını, toplam antosiyanin miktarını ve antioksidan kapasitesini olumlu etkilediği görülmüştür. Araştırma sonucunda, 1500 ppm NTYG + SS uygulamasının Syrah üzüm çeşidinin tane ve salkım fiziksel özellikleri ile üzüm kalite özellikleri üzerinde önemli etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the private producer vineyard in the village of Karaevli in Tekirdag province in the development period of 2018. In the study, 12-year-old vines belonging to the Syrah grape variety grafted on 110R rootstock were used. In the experiment, 4 different doses (0, 750, 1500 and 2250 ppm) of nano-technological foliar fertilizers and 50% dilution were applied on the clusters. In the study, the effects of different doses of nano-technological foliar fertilizer and cluster thinning on the grape and cluster physical properties and quality characteristics of the Syrah grape variety were investigated. It was seen that applications used in study positively affected total phenolic compounds content, total anthocyanin content and antioxidant capacity of variety, especially. As a result of the research finding, it was determined that 1500 ppm + SSU application had remarkable effects on physical properties of grape and cluster and grape quality characteristics.