Prototip bir sarkaç tipi darbe test cihazı tasarımı ve farklı alüminyum alaşımlarının kırılma özelliklerinin belirlenmesi
A prototype pendulum type impact tester design and determination of fracture properties of different aluminium alloys
  1. Tez No: 671296
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında ASTM E23 ve TS EN ISO 148-1 standartlarına uygun 32 ve 33,3 J kapasiteli prototip bir Charpy, Izod darbe cihazı tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Araştırmada geliştirilen darbe test cihazı ile ETİAL-160, ETİAL-171, ETİAL-177, ETİAL-195 ve AC2A alüminyum alaşımlarının testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan testler sonucunda sırasıyla Charpy ve Izod test sonuçları ETİAL-160 için 2,4 J ve 6 J, ETİAL-171 için 2,3 J ve 6,5 J, ETİAL-177 için 2,9 J ve 6,2 J, ETİAL-195 için 4,9 J ve kırılmadı, AC2A için 1,65 J ve 3,6 J olarak ölçülmüştür. Yapılan testler darbe cihazının doğru çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a prototype Charphy and Izod with 32 and 33,2 J capacity impact device have been designed and manufactured in accordance with ASTM E23 and TS EN ISO 148-1 standards. ETIAL-160, ETIAL-171, ETIAL-177, ETIAL-195 and, AC2A aluminum alloys have been tasted with the impact test device developed in the research. As a result of the tests, Charpy and Izod test results have been measured respectively: ETIAL-160, 2.4 J, 6 J; ETIAL-171, 2.3J , 6.5 J; ETIAL-177,2.9J, 6.2J; ETİAL-195 4.9J and Izod samples weren't broken. The tests have shown that impact device is working accurately.