Organik zeytinyağı üreticilerinin sosyo-ekonomik analizi: Kilis örneği
Socio-economic analysis of organic olive oil producers: Kilis case
  1. Tez No: 671307
  2. Yazar: SEYFİDDİN DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın temel amacı Kilis ilinde organik üretim yapan çiftçilerin organik tarım standart ve kurallarına uyma seviyesini, doğru bilgiye ulaşmada izledikleri yolu, bu sektörden algıladıkları faydayı ve sektördeki memnuniyet derecelerini belirlemektir. Aynı zamanda bu bağımlı değişken gruplarının; yaş, tecrübe, hanedeki kişi sayısı, gelir durumu, eğitim durumu, medeni durum, cinsiyet, gelir kaynağı, birlik üyeliği gibi çeşitli faktörlerle ilişkisi de analiz edilmiştir. Araştırmada anketle veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, çok değişkenli PROBIT analiz yöntemi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bu yöntem için de STATA 13.2 analiz programından yararlanılmıştır. Veri toplama sürecinde 445 üreticinin tamamına ulaşmak amaçlanmıştır. 445 kişiye ulaşmak için 19 mahalle, 3 ilçe ve 63 köy ziyareti gerçekleşmiştir ve 279'una (%63) ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarını göre; çiftçilerin gelir seviyesindeki artış zeytinyağı satış fiyatından memnuniyeti ve sektörün geleceğinden umutlu olma durumunu pozitif yönde etkilemektedir. Hanedeki kişi sayısındaki ve eğitim seviyesindeki artış organik zeytinyağı üretimi ile ilgili bilgiyi akraba eş dost komşudan öğrenme olasılığını negatif yönde etkilemektedir, çiftçilerin gelir seviyesindeki artış ise pozitif yönde etkilemiştir. Zeytinyağı birliğine kayıtlı olma organik zeytinyağı üretimi ile ilgili bilgiyi ziraat mühendislerinden veya kooperatif yetkililerinden ve diğer kaynaklardan öğrenme olasılığını pozitif yönde etkilerken akraba eş dost komşudan öğrenme olasılığını negatif yönde etkilemiştir. Gelir değişkeni organik tarımın doğru uygulanması olasılığını negatif yönde etkilemektedir. Yaş değişkeni organik tarımın faydası olarak topraktaki organik bileşeni koruma değişkenini görme olayını pozitif yönde etkilerken sağlık değişkenini negatif yönde etkilemektedir. Tecrübe değişkeninde ise her ikisi de pozitif yönde etkilenmektedir. Gelir değişkeni organik tarımın faydası olarak maliyeti düşürme değişkenini pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the level of compliance of organic farmers with organic farming standards and rules, the way organic farmers follow in reaching the right information, the benefit they perceive from this sector and the degree of satisfaction in the sector in the province of Kilis. In addition to these, the effects of various socio-economic and demographic factors such as age, experience, number of people in the household, income status, educational status, marital status, gender, income source, and union membership on these dependent variable groups were also analysed. Questionnaire data collection method was used in the study. Multivariate PROBIT analysis method and regression analysis were used to evaluate the data. The deSTATA 13.2 analysis program was used for this analysis method. In the data collection process, it was aimed to reach all 445 organic olive oil farmers. In order to reach these 445 people, 19 neighbourhoods, 3 districts and 63 villages were visited. Face to face interview was conducted by 279 of them (63%). According to the analysis results; the increase in the income level of the farmers positively affects the satisfaction with the olive oil sales price and the state of being hopeful about the future of the sector. The increase in the number of people in the household and the level of education negatively affected the possibility of learning about organic olive oil production from relatives and neighbours, while the increase in the income level of the farmers positively affected. While being registered with the olive oil association positively affected the possibility of learning information about organic olive oil production from agricultural engineers or cooperative officials and other sources, it negatively affected the possibility of learning from relatives, friends and neighbours. The variable of income negatively affects the probability of the correct implementation of organic agriculture. While the age variable positively affects the event of seeing the organic component protection variable in the soil as the benefit of organic agriculture, it affects the health variable negatively. In the experience variable, both are positively affected. The variable of income positively affects the cost reduction variable as the benefit of organic agriculture.