Yayınlanmış olan kanun metotlarının incelenmesi ve karşılaştırmalı olarak analizlerinin yapılması
Examining of published qanun methods and making comparatively analysis
- Tez No: 671321
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türk müziği eğitim-öğretiminde metodolojik çalışmaların yeterli düzeyde olmayışı önemli sorunlardan biridir. Özellikle çalgı eğitimi alanında yapılan metodik çalışmaların büyük bölümünün sistematik bir yapıya sahip olmaması ve farklılıklar göstermesi, eğitim-öğretim aşamasında bazı aksaklıkların doğmasına sebebiyet vermektedir. Bu kapsamda, geçmişten günümüze kadar olan süreç içinde yayınlanmış olan Kanun metotlarının incelenmesi, birbiriyle karşılaştırılması, eksik ve farklı yönlerinin tespit edilerek günümüzde ya da ileride yapılacak olan çalışmalara bir ışık tutacak nitelikte bir durum tespitini ortaya koymak bu araştırmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu amaç çerçevesinde Kanun çalgısı eğitim-öğretimine dair oluşturulan metodik çalışmalardan daha önce incelemeye alınmayan yayınlar da bu araştırmada ele alınarak mevcut Kanun metotlarının incelenmesi ve bu alandaki durum tespitinin yapılarak konunun güncellenmesi araştırmanın önemini oluşturmaktadır. Araştırmada, tarama modeli esas alınmıştır. Günümüze kadar yazılmış ve yayınlanmış olan Kanun metotları kaynak tarama ile elde edilmiş ve metotlar karşılaştırmalı olarak incelenerek veriler tablolar halinde düzenlenmiş ve tablolar üzerinde betimsel analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Kanun çalgısının kelime anlamı, tarihçesi ve diğer benzer çalgılar hakkında bilgi verilme durumunun yetersiz olduğu, fiziksel yapısına yönelik bilgi verilme durumunun gerekli olduğu, çalgının kullanım pozisyonları ve korunmasına yönelik bilgi verilme durumuna yer verildiği, metotlarda görsel-işitsel eklere yönelik Youtube eklentisinin ve örnek CD' nin geçmiş (eski) tarihli metotlarda yer almadığı, Kanun'un mandal sistemi ve kullanımına yönelik bilgi verildiği, Türk Makam Müziği hakkında bilgi verildiği, Kanun icra teknikleri (klasik-modern) yönünden bilgi verilme durumunun metotlarda genel olarak yer almadığı, repertuvar konusunda metotların tamamında konuların pekiştirilmesini sağlayan etütlere, sözlü eserlere, saz eserlerine ve farklı müzik türlerini tanıtmak adına uluslararası müzik eserlerine de yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insufficient level of methodological studies in Turkish Music education is one of the important problems. Especially, the fact that most of the methodical studies conducted in the field of instrument training do not have a systematic structure and show differences cause some problems in the education phase. In this context, the main purpose of this research is to examine and compare the methods of Qanun that have been published in the process from the past to the present, to determine their deficiencies and different aspects and to determine a situation that will shed light on today's or future studies. Within the framework of this purpose, it is important to examine the current Qanun methods and to update the subject by analyzing the current Qanun methods, by considering the publications that have not been examined before from the methodical studies on the Qanun instrument education. The scanning model was used in the research. The Qanun methods written and published until today were obtained by scanning the sources and the methods were examined comparatively, the data were arranged in tables and descriptive analysis was made on the tables. As a result of the research; It is insufficient to provide information about the meaning and history of the Qanun instrument, its history and other similar instruments, it is necessary to give information about its physical structure, the position of the instrument and its protection, the Youtube plug-in and sample CD for audio-visual attachments in the methods. is not included in the methods of the past (old), information is given about the latch system and the use of the Qanun, information is given about Turkish Maqam Music, The situation of giving information in terms of the techniques of execution of the Qanun (classical-modern) is not included in the methods in general, It was concluded that there were also studies, oral works, instrumental works and international music works to introduce different types of music.