Deniz ticaret gemilerinde illegal sintine deşarjlarının modern tekniklerle tespit edilmesi üzerine bir çalışma
A study on the determination of illegal synthetic discharges in marine trade ships by modern techniques
- Tez No: 671333
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VEREP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu yüksek lisans tezi ile ''Deniz Ticaret Gemilerinde İllegal Sintine Deşarjlarının Modern Tekniklerle Tespit Edilmesi Üzerine Bir Çalışma'' yapılmıştır. Bu çalışma ile ticaret gemilerinin illegal olarak denize deşarj ettikleri sintine atıklarının ve olası gemi kazalarından doğabilecek büyük çaplı petrol döküntülerinin modern tekniklerle tespit edilmesi incelenmiştir. İllegal sintine deşarjında bulunan gemilerin tespit edilip yasal süreçlerin başlatılması örnek vakalarla incelenmiştir. Bu amaçla bir geminin kaptanı ve/veya işleteni böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinde yaşayacağı cezai işlemin ve hukuki durumun ne olacağı araştırılıp ortaya koyulmuştur. Deniz ticaret gemileri işletim süreçlerinde sürekli olarak sintine oluştururlar. Oluşturdukları sintine atıkları gemilerde bertaraf edilebileceği gibi sahil tesislerine de verilebilmektedir. Bu gerekleri yerine getirmeyip denize deşarj etme durumu da yaşanabilmektedir. Sintine kaynaklı petrol atıklarının denize deşarj edilmesinin tespiti için geliştirilen uydu sistemleri, hava fotoğrafları ve nihayetinde numune metotları işe koşulmaktadır. Bu deliller ışığında liman devletinin yetki sahası içerisinde bulunan Sahil Güvenlik Komutanlıkları, Liman Başkanlıkları ve Büyükşehir Belediye Başkanlıkları tarafından kirlilik yaratan gemi tespit edilerek gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With this master thesis,“A Study on the Detection of Illegal Bilge Discharges with Modern Techniques in Marine Merchant Ships”was conducted. With this study, the detection of bilge wastes to be discharged into the sea illegally and large scale oil spills that may arise from ship accidents that may occur has been investigated by modern techniques. Identification of ships in illegal bilge discharge and initiation of legal processes are examined with sample cases. For this purpose, the captain and / or operator of a ship will be investigated and revealed what the criminal process it will experience when faced with such a situation. Marine merchant ships constantly create bilges in their operating processes. Bilge wastes they create can be disposed of on ships as well as on shore facilities. It may also be possible to discharge into the sea by not fulfilling these requirements. Satellite systems, aerial photographs and ultimately sample methods developed to detect the discharge of bilge-induced oil wastes into the sea are employed. In the light of these evidences, the necessary legal procedures are implemented by the Coast Guard Commands, Port Authorities and Metropolitan Municipalities within the jurisdiction of the port state.