Konut bahçelerinin peyzaj uygulamaları açısından irdelenmesi: İzmir ili Nif Erbek konutları örneği
Evaluation of residential gardens in terms of landscape applications: A case study of Nif Erbek residences in Izmir province
- Tez No: 671332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN KUŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde insanların açık ve yeşil alanlara olan özlemlerini gidermek, doğayla olan ilişkilerini arttırmak ve bunların yanı sıra konuta estetik ve fonksiyonel değer kazandırmak için konut bahçeleri oldukça önem kazanmıştır. Çalışmada, kentsel yeşil alanların en küçük birimlerinden birisini oluşturan siteler, İzmir ili sınırları içinde yer alan Nif Ernek konutları örneğinde irdelenmiştir. Bu bağlamda, İzmir ili Kemalpaşa ilçesi sınırları içinde yer alan özel yerleşim alanı 1. etabında bulunan toplam 26 adet müstakil konutta çalışma sürdürülmüştür. İnşaat alanındaki konut bahçelerindeki yapısal ve bitkisel uygulamalar, detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tezde, konutların çevresinde bulunan ve konut kullanıcılarına ait olan bahçeler için, bölgenin doğal ve kültürel özellikleri dikkate alınarak peyzaj tasarım ilkeleri doğrultusunda projeler hazırlanmıştır. İnşaat alanındaki her konuta ait bahçe büyüklükleri farklılık göstermektedir. Çalışma alanı olarak belirlenen 1. etap konutlarında bahçe büyüklükleri, 250 m² ile 850 m² arasında değişmektedir. Ayrıca konutlar arasında kod farklılıkları da bulunmaktadır. Her konutun projesi, birbirinden farklı olarak çizilmiş ve uygulaması yapılmıştır. Her bahçenin sınırları, güvenlik nedeniyle tel çitler ile çevrilmiş olup, uygun yerlerde bahçe giriş kapısına yer verilmiştir. Her konutun kendisine ait bahçeden bağımsız otoparkı bulunmaktadır. Otoparkların ön kısımlarında tel çit ile sınırlama yapılmış olup, bahçelerin iç kısmında bitkilendirme yapılarak, bahçelerin iç kısımlarının görünmesi kısmen engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gardens have become very important places for satisfing people's longing to increase their relationship with nature, with adding aesthetic and functional value to the residential houses. In this study, an exemplary private residential construction project located in borders of Kemalpaşa district of İzmir provinche, is examined. During the implementation phase of the residential gardens, field studies and on-site inspection was made. In this context, work has been carried out in a total of 26 detached houses located in the 1'st stage of a private settlement project area. Structural and vegetative applications in residential gardens in the construction area have been studied in detail. In the study, a project was prepared under the view of the landscape design principles, for the garden of detached houses which belong to the residents. Hence, the natural and cultural characteristics of the region are taking into account in. However, the garden sizes of each detached house vary between 250 m² and 850 m², differ from each other. There are also some elavation differences between residential places. Therefore, projects for each residental unit has been drawn and implemented differently. In the 1'st stage of site constructions, completed houses evaluated as the working area. The borders of each houses are surrounded by wire fences for security reasons, and garden entrance doors are placed appropriate placers. Each residential unit has its own parking lot which is independent from the garden. It has also found that limitations were made with wire fences on the front parts of the car parks, and the interior parts of the gardens were partially prevented by planting.