Türk Hukukunda gemilerin ihtiyati haczi
Arrest of ships in Turkish Law
  1. Tez No: 89649
  2. Yazar: HAN TOLGA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gemilerin ihtiyati haczinin tam olarak anlaşılabilmesi için ilk önce genel olarak ihtiyati haciz kavramı üzerinde durulmuştur. İhtiyati haciz isteminin koşulları genel olarak irdelenmiş; gemilerin ihtiyati haczine ilişkin özelliklerin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturduğu için haciz müessesinin gemilere uygulanmasıyla ilgili özelliklere ağırlık verilmiştir. Gemilerin ihtiyati haczinde, Deniz Ticaret Hukukunun özellikleri göz önünde tutularak,“Gemi Alacaklısı Hakkı”müessesesine ait esaslar inceleme konusu yapılmıştır. Yine aynı şekilde, her ne kadar çalışma konumuzun kapsamını aşmakta ve ayrı bir çalışma konusu oluşturmakta ise de, gemi alacaklısı hakkı müessesesinin daha anlaşılabilir bir hale kavuşması ve inceleme konumuzu da ilgilendirmesi bakımından“Donatanın Sorumluluğu”konusuna ana hatlarıyla, -kısaca- değinilmiştir. Bundan başka,“Gemilerin İhtiyati Haczine İlişkin Özel Şartlar”bölümünde“Yola Hazır Geminin Haciz Muafiyeti”,“Zararsız Geçiş Hakkını Kullanan Gemilerin ve Devlet Gemilerinin Haczedilmezliği”etraflıca inceleme konusu yapılmıştır. Bu konular incelenirken sadece Ticaret Hukuku yahut İcra ve İflâs Hukuku esasları ile yetinilmemiş, Devletler Hukuku ve uluslararası sözleşmelere de atıfta bulunulmuştur. Çalışmanın“İkinci Bölüm”ünde, alacağını ihtiyati haciz müessesi vasıtasıyla güvence altına almak isteyen alacaklının, buna ilişkin talebini hangi görevli ve yetkili mahkemeye yöneltmesi gerektiği hususu, Deniz Hukukunun kendine özgü özellikleri de göz önünde tutularak açıklığa kavuşturulmuş, talebin yöneltildiği mahkemede gemilerin ihtiyati haczine karar alınırken mahkemece uygulanacak yargılama usûlü belirlenmiştir.II“Üçüncü Bölüm”de, alacaklının talebinin haklı görülmesine istinaden mahkemece verilen ihtiyati haciz kararının ne şekilde uygulanacağı, geminin“yabancı”gemi sıfatına sahip olmasına ve“sicile kayıtlı olup olmamasına”göre ayrı ayrı ele alınmış, devamında da“gemilere ihtiyati haciz kararının uygulanması nedeniyle ortaya çıkan sonuçlar”inceleme konusu yapılmıştır. Alacaklı tarafından mahkemeden alınan ihtiyati haciz kararının uygulanması neticesinde, geminin sefere çıkması engellenmiş ise, bu durum borçlu (donatan) bakımından işletmesine yapılan ağır bir müdahale anlamını taşır. Bunun anlamı, donatanın iktisadi varlığını oluşturan geminin hareketsiz kalması olup, donatan tarafından geminin işletilememesinden dolayı önemli zararlar ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle, taraflar arasındaki menfaatler dengesini korumak bakımından“Gemilerin İhtiyati Haczinde Borçlunun ve Üçüncü Kişilerin Korunması”başlığı altında“Borçlunun İhtiyati Haciz Kararma Karşı İtiraz Hakkı”,“Teminat Karşılığında Gemiye Haciz Konulmasının Engellenmesi veya Gemi Üzerindeki İhtiyati Haczin Kaldırılması”ve“Haksız İhtiyati Hacizden Dolayı Tazminat Davası”hususlan“Dördüncü Bölünı”de inceleme konusu yapılmıştır. Uluslararası alanda gemilerin ihtiyati haczi özel sözleşmelerle düzenlendiği için, mukayesede paralelliği sağlayabilmek ve olması gereken hukuku (de lege ferenda) saptayabilmek bakımından, yeri geldikçe ve olabildiğince, gemilerin ihtiyati haczi ile ilgili uluslararası sözleşmelere atıfta bulunulmuştur. Bu çalışmanın konuları incelenirken, elden geldiğince, uygulamada çıkan sorunlar hakkında örnekler verilmiş, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Within the scope of this postgraduate thesis, initially the concept of precautionary attachment is examined. Further, special significance is given to the characteristics of precautionary attachment executed on the ships where the arrest of ships constitute the main objective of this study. Fundamental principles in connection with the concept of“maritime lien”are also considered within the standpoint of the features of Turkish Maritime Law. Furthermore, it is referred -in a few words- to the“Liability of the Shipowner”taking into consideration the relevancy with this study and to make clear the concept of maritime lien; although liability of shipowner passes beyond the subject of this study and should be the subject of another broad study. Thereupon; in the chapter of“Particular Conditions Pertaining to the Precautionary Attachment on Ships”the concepts of“Execution of a Ship Ready to Voyage”and“Immunity of Ships Using Right of Innocent Passage and Immunity of State Owned Ships”are examined throughly and comprehensively. Whilst studying the concepts mentioned above; the rules of Turkish Commercial Code and Code of Execution and Bankruptcy are not deemed sufficient and rules and regulations of Public International Law and International Conventions are also referred. In the“Second Chapter”of the study; the subjects of“Jurisdiction”and“Competency of Court”is tried to be clarified considering the sui generis features of Maritime Law, where should the creditor/plaintiff apply when she/he seeks to guarantee her/his credit by way of precautionary attachment; together with the trial procedure which should be followed by the Court, to order a judicial writ for the arrest of the ship.IV In the“Third Chapter”of this study; the question of“how the precautionary attachment writ of the Court, following the acceptance of the creditor's/plaintiffs justified request, should be executed”is examined seperately whether the ship has a title as a“foreign ship”and whether she is“registered”or not. Later, the consequences of the execution of precautionary attachment on ships are studied. The arrest of a ship and prevention from performing her voyage (sailing) should be considered and could amount to a severe intervention to the shipowner's (debtor's) rights. Arrest means the inactivity of the ship which constitutes the economical assets of the shipowner and serious losses could incur due to the inactivity of the vessel. Therefore; for protecting the equality (balance) of interests (rights) between the parties; the concepts of“The Right of the Debtor/Defendant to Oppose Writ/Order of Precautionary Attachment/Warrant of Seizure”,“Impediment or Removal of the Precautionary Attachment Writ by Way of Lodging Guarantee”,“ Actions For the Damages and Losses (Indemnity) Deriving From Illegal Arrest”are examined at“Fourth Chapter”under the title of“Debtor's and Third Party Rights Pertaining to Precautionary Attachment”. For complying with comparative law and regulations and for establishing the aim to reach“de lege ferenda”(natural-ideal law); it is referred to International Conventions in connection with ship arrest when it is necessary and excessively as possible; where in international practice ship arrest is regulated mostly by conventions. Whilst examining the subject of the study, some examples are given from the practice/application and suggestions for solutions to the problems faced are tried to be explained wheresoever deemed necessary.