Perlit, ponza ve cocopeatte, farklı besin çözeltileriyle yetiştirilen salata çeşitlerinde, gelişme ve verimin karşılaştırılması
Comparison of growth and yield of lettuce cultivars grown with different liquid feeds in perlite, pumice and cocopeat
  1. Tez No: 671341
  2. Yazar: ABUBAKAR MOHAMUD OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu deneme perlit, ponza ve cocopeatte, farklı besin çözeltileriyle yetiştirilen salata çeşitlerinde, gelişme ve verimin karşılaştırılması araştırmak amacıyla, soğuk serada gerçekleştirilmiştir. Denemede 3 kök ortamı (Cocopeat, Perlit ve Ponza), 2 çeşit (Lactuva sativa var. crispa Aleyna kıvırcık çeşidi ve baş salata Lactuca sativa var. capitata Bombola çeşidi) ve 2 hidroponik çözelti (Bölüm çözeltisi ve Yeni Zelanda çözeltisi) kullanılmıştır. Faktöriyel olarak 12 kombinasyon olup, ayrıca her çeşit için toprak parseli kontrol olarak denemeye katılmıştır. Buna göre 14 konu, tesadüf blokları deneme desenine göre iki blok halinde düzenlenmiştir. Hidroponik ortamlarda her parselde 2 bitki bulundurulmuştur. Hidroponik konularda 24×2=48 bitki, toprak parsellerinde her parselde 10 bitki, iki blokta 4parsel x10=40 bitki bulunup, Toplamda 88 bitki yetiştirilmiştir. Sonuç olarak Çeşit ana etkisi yönünden Bombola, Aleyna çeşidinden daha fazla yaprak oluşturmuş fakat bitki ağırlığı yönünde çeşitler arasında bir fark bulunmamıştır. Farklı çözeltilerin yaprak sayısı ve bitki ağırlığına etkileri arasında da istatiksel olarak bir fark yoktur. Kök ortamı yönünden cocopeat ve ponza perlitten daha iyi sonuç vermiştir. Fakat sadece verimin değil, bu kök ortamlarının maliyetinin de tercih yapılırken dikkate alınması gerekir. Bu kök ortamlarının Ocak, 2021'deki m3 fiyatları şöyledir: cocopeat 2000TL,perlit 1000 TL, ponza 500TL'dır.Buna göre en uygun önerilecek ortam ponza, sonra perlit ve önerilemeyecek olan ortam ise çok pahalı ithal ürün olan cocopeattir. Çeşitlerden önerilecek olan ise Aleyna'dan daha iyi sonuç veren Bombola'dır. Buna göre en uygun önerilecek ortam ponza, sonra perlit ve önerilemeyecek olan ortam ise çok pahalı ithal ürün olan cocopeattir. Cocopeatin diğer bir sakıncası da iç yapraklarda uç yanıklığı oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out in a cold greenhouse to compare the growth and yield of lettuce varieties grown in perlite, pumice and cocopeat, with different nutrient solutions. In the experiment, 3 root medium (Cocopeat, Perlite and pumice), 2 varities (Leaf lettuce Aleyna curly variety Lactuva sativa var. crispa and head lettuce Bombola variety Lactuca sativa var. capitata) and 2 hydroponic solutions (Department solution and New Zeland solution) were used. There were 12 factorial combinations and also soil parcels for each variety were included in the study as a control. Accordingly, 14 subjects were arranged in two blocks according to randomized block design. Two plants were kept in each parcel in hydroponic root mediums. There were 24×2=48 plants for hydroponic subjects in the soil parcels 10 plants in each parcel, 4 parcels ×10 =40 plants in two blocks, and 88 plants in total were grown. As a result, Bombola formed more leaves than the Aleyna variety in terms of the main effect of the variety, but there was no difference between the varieties in terms of plant weight. There was no statistical difference between the effects of different solutions on the number of leaves and plant weight. In terms of root medium, cocopeat and pumice gave better results than perlite. However, not only the yield but also the cost of these root medium should be taken into account when choosing. The m3 prices of these root mediums in January, 2021 are as follows: cocopeat is 2000 TL, perlite 1000 TL, pumice is 500 TL. Accordingly, the most suitable medium is pumice, then perlite and not recommended medium is cocopeat, which is a very expensive imported product. The one to be recommended among the varieties is Bombola, which gives better results than Aleyna. Accordingly, the most suitable medium is pumice, then perlite and not recommended medium is cocopeat, which is a very expensive imported product. Another disadvantage of cocopeat is that it causes internal tipburn in lettuce.