Farklı organik, mineral kök ortamları ve karışımlarının Catharanthus roseus Cezayir menekşesinde gelişme ve çiçeklenmeye etkisi
The effect of various organic and mineral root media and their mixtures on the growth and flowering in Catharanthus roseus Madagascar periwinkle
  1. Tez No: 760374
  2. Yazar: BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Deneme, farklı kök ortamları ve karışımlarının, Catharanthus roseus' un gelişme ve çiçeklenmesine etkilerini araştırmak amacıyla, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü'nün kış bahçesinde yapılmıştır. Denemede 5 tane kök ortamı (perlit, ponza, cocopeat, zeolit, torf) ve bunların 7 karışımı olmak üzere, 12 konu ele alınmıştır. Deneme deseni tesadüf blokları olup, iki blok halinde düzenlenmiş ve 24 parselde her parselde iki bitki bulundurularak toplamda 48 bitkiyle deneme yapılmıştır. Hacmi 330 ml olan saksılara dikim yapıldıktan sonra, %100 perlit, ponza, zeolit için saksı altlıklarında besin havuzu oluşturulmuş, her sulamada, ½ Morgan (Yeni Zelanda) çözeltisi kullanılmış ve her sulamada altlıktan %20 drenaj çözeltisi dışarı verilmiştir. Cocopeat ve karışımlarında havuz oluşturulmamış fakat dikimden hemen sonra çözelti uygulamasına başlanmıştır. Torf ve torf karışımlarına ise, dikimden bir ay sonra çözelti verilmesine başlanmış ve altlıklarda havuz oluşturulmamıştır. Üç kök ortamı içeren %37.5 torf + %37.5 cocopeat + %25 perlit ortamında ise havuz oluşturulmamış ve dikimden 15 gün sonra çözelti uygulamasına başlanmıştır. Ölçütlerin varyans analizine göre, kök ortamlarının Catharanthus roseus'un gelişimi ve çiçeklenmesi üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli çıkmamıştır. Sadece çiçek sayısı/bitki yönünden konular arasındaki farkların önemlilik sınırına yaklaştığı görülmüştür. Buna göre, %75 cocopeat + %25 ponza ve %75 torf + %25 ponza ortamları çiçeklenme yönünden önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The experiment was made to investigate the effect of various root media and their mixtures on the growth and flowering of Catharanthus roseus in the Soil Science and Plant Nutrition Department Conservatory.Five root media (perlite,pumice,cocopeat,zeolite and peat) and their seven mixtures, making 12 treatments, were used in the experiment. The experimental design was a randomised block with two blocks, 24 plots. There were two plants in each plot ,making 48 plants in the experiment.The planting pots were 330 ml and %100 perlites, pumice, zeolite had liquid feed reservoir in saucers and constant ½ Morgan(New Zeland) liquid feed were used to provide 20 % run off at each aplication.Cocopeat and cocopeat mixtures did not have a reservoir but the liquid feed started after planting.Peat and peat mixtures had no reservoir and liquid aplication started one month after planting. The mix with three mediums: 37.5 % peat + 37.5 % cocopeat + 25% perlite had liquid feed aplications without reservoir two weeks after planting. According to the analysis of variance, there was no statistically signicant effect of root media on the growth and flowering of Catharanthus roseus. Only the effect of treatments on the flower numbers/plant, was near the significance level. Therefore %75 cocopeat + %25 ponza and %75 torf + %25 pumice mediums can be recommended for flowering.