Çocuk acil servisine başvuran 1-24 aylık hastalarda tam idrar tetkiki parametrelerinin idrar yolu enfeksiyonunu tanımadaki değeri
The values of complete urine analysis parameters in detecting the urinary tract infection in patients between 1 month to 2 years of age going to the children emergency department
- Tez No: 671349
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİR KARACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve amaç:İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) çocukluk çağında solunum sistemi enfeksiyonlarından sonra 2. sıklıkta görülür. İki yaş altında semptomlar daha siliktir ve tanı koymak güçleşir. İdrar kültürünün sonuçlanması 48-72 saat süreceğinden tam idrar tetkiki analizi İYE'yi belirlemede daha hızlı ve kolay uygulanabilir bir testtir. Çalışmamızla hastanemiz çocuk acil kliniğine başvuran ve İYE düşünülerek idrar tetkiki alınan 1-24 ay arası hastalarda tam idrar tetkiki (TİT) parametrelerinin İYE için sensitivite, spesifisite, pozitif prediktif değer (PPV) ve negatif prediktif değerlerini (NPV) ortaya koymayı amaçladık. Bu değerler hastalarda dehidrasyon, yüksek ateş olmasına ve hastaların yaş gruplarına ve cinsiyete göre alt gruplara ayrılarak incelenmiştir. Gereç ve yöntemler:Çalışmaya2013 Ocak– 2019 Haziran arasında SBÜ Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Acil Kliniğine başvuran 1 ay-24 ay arası hastalardanİYE düşünülerek mesane kateterizasyonu ile temin edilen idrardan tam idrar tetkiki çalışılıp, aynı idrardan 2 saat içerisinde idrar kültür ekimi yapılmış olan 4990 hasta alındı. İYE; herhangi bir TİT anormalliği(lökosit esteraz, nitrit, mikroskobik piyüri veya bakteriüriden herhangi birinin pozitifliği) olmasının yanında idrar kültüründe ≥50.000 CFU/mL üreme olması olarak tanımlandı. Hastaların dosyaları taranarak veriler SPSS 22.0İstatistik Paket Programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Urinary tract infection was the most common second disease after respiration system infections in the childhood. Its symptoms are weak and difficult to diagnose in the children under the ages of two. Complete urine analysis is a more rapid and easily applicable test in detecting UTI since the result of urine culture is obtained within 42-72 hours. The aim of this study is to reveal sensitivity, specificity, positive predictive values (PPV) and negative predictive values (NPV) of complete urine analysis parameters for UTI in the patients between 1 month to 2 years of age, who came to our hospital's children emergency department and had urine analysis to detect whether they had UTI. These values were examined by categorizing them according to the presence of dehydration, high fever in the patients and the age groups and gender of the patients. Materials and Methods: The study population was composed of 4990 patients between 1 month to 2 years of age, who came to Paediatric Emergency Department at SBÜ Dr. Sami Ulus Maternity, Paediatrics Training and Research Hospital between January 2013 and June 2019, and whose complete urine analysis were obtained by bladder catheterization considering the possibility of UTI and urine culture was cultivated from the same urine within 2 hours. UTI was defined as the presence of urine culture growth ≥ 50.000 CFU/mL besides the presence of complete urine analysis abnormality (any positivity of leukocyte esterase, nitrite, microscopic pyuria and bacteriuria). The data were recorded by scanning the patients' files and it was analyzed through SPSS statistical package (version 22.0).