Kronik inmeli hastalarda ayak taban duyusu ile denge, yürüme ve fonksiyonel aktivite seviyesi arasındaki ilişki
The relationship between foot sensation and balance, gait and functional activity level in patients with chronic stroke
  1. Tez No: 671350
  2. Yazar: EDİP ANIL ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma kronik inmeli hastalarda ayak taban duyusu ile denge, yürüme ve fonksiyonel aktivite seviyesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 40-65 yaş arasında ve Mini Mental Durum Test puanı 24 ve üzeri olan 33 birey hasta edildi. Dahil edilen hastalarda ayak tabanı hafif dokunma-basınç duyusu Semmes Weinstein Monofilament Testi ile değerlendirildi. İki nokta ayrım testi diskriminatör ile vibrasyon duyusu ise 250Hz diapazon kullanılarak değerlendirildi. Tinetti Denge ve Yürüme Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi kullanılarak denge, yürüme ve fonksiyonel aktivite seviyeleri değerlendirildi. Hastaların bağımsızlık düzeyleri için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, depresyon durumlarını değerlendirmek için ise Beck Depresyon Ölçeği kullanıldı. Çalışmanın sonucunda ayak tabanı dokunma duyusu, vibrasyon duyusu ve iki nokta ayrım testi ile Tinetti Denge ve Yürüme Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi arasında anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Sonuç olarak ayak taban duyusu ile denge, yürüme ve fonksiyonel aktivite seviyesi arasında ilişki olduğu tespit edildi. Kronik inmeli hastalarda ayak taban duyusunun kaybı yada eksikliğinde denge ve yürümenin olumsuz etkileneceği ve fonksiyonel aktivite seviyesinin azalacağı kanısına varıldı. Rehabilitasyon sürecinde hastalarda ayak tabanı duyu eğitimi veya somatosensoriyel eğitimi içeren rehabilitasyon sürecinin, denge ve yürümenin iyileştirilmesinde etkili olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between foot sole sensation and balance, walking and functional activity level in patients with chronic stroke. Thirty-three individuals between the ages of 40-65 and with a Mini Mental State Test score of 24 and above were included in the study. Light touch-pressure sensation of the foot sole was evaluated with Semmes Weinstein Monofilament Test in the individuals included. The two-point discrimination test was evaluated using a discriminator and the sense of vibration using a 250Hz diaposon. Balance, walking and functional activity levels were evaluated using the Tinetti Balance and Gait Test and Timed Get Up and Go Test. The Functional Independence Scale was used for the independence levels of the patients, and the Beck Depression Scale was used to evaluate the depression status. As a result of our study, a significant correlation was found between the touch sensation of the foot sole, the sense of vibration and the two-point discrimination test and the Tinetti Balance and Walk Test, Timed Get Up and Go Test (p 0.05). As a result, it was found that there was a relationship between foot sole sensation and balance, walking and functional activity level. It was concluded that balance and walking will be negatively affected and functional activity level will decrease in patients with chronic stroke. We think that the rehabilitation process, including foot sole sensory training or somatosensory training, may be effective in improving balance and walking in patients with chronic stroke.