Farklı içeriğe sahip hassasiyet giderici diş macunlarının tübül tıkama etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the tubule occlusion effectiveness of sensitive toothpastes with different content
  1. Tez No: 671359
  2. Yazar: GÜLENSU TÜRKYILMAZ AÇIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AĞACCIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dentin tübülleri çok sayıda bireyde ağız ortamına açılmasına rağmen sadece bir kısmında dentin hassasiyeti oluşturur. Bu çalışmada dentin hassasiyetinde kullanılan farklı içeriklere sahip diş macunlarının dentin tübüllerini kapatmadaki etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada üçüncü büyük azı dişlerden 60 adet dentin örneği elde edilmiş ve altı farklı uygulama grubuna ayrılmıştır. Kullanılan diş macunları: 1) Sensodyne Rapid Relief®, 2) Prevdent®, 3) Theodent®, 4) Twin Lotus®, 5) Agard Propolis®, 6) Chitodent® diş macunlarından oluşmaktadır. Tüm örneklere smear tabakasını kaldırmak ve dentin tübüllerini açığa çıkartmak için %37'lik ortofosforik asit uygulandı. Daha sonra 1 aylık fırçalama süresine denk gelecek şekilde fırçalama simülatöründe, örnekler hazırlanan diş macunu ve yapay tükürük içeriği ile fırçalandı. Bütün örnekler dentin tübüllerindeki tıkanıklığını görüntülemek üzere SEM'de incelendi. Nanohidroksiapatit içerikli Prevdent® diş macunu açık dentin tübüllerini tıkama açısından diğer diş macunlarından istatiksel olarak anlamlı şekilde daha etkili bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Although dentine tubules are exposed in the mouth of many individuals, dentine sensitivity only arises in some of them. In this study, it is aimed to investigate the effectiveness of six toothpastes with different contents used in dentine sensitivity in closing dentine tubules in vitro. In this study, 60 dentine samples were obtained from the third molars and divided into six different application groups. The toothpastes used are: 1) Sensodyne Rapid Relief®, 2) Prevdent®, 3) Thodent®, 4) Twin Lotus®, 5) Agard Propolis®, 6) Chitodent® toothpastes. 37% orthophosphoric acid applied to all samples to remove the smear layer and expose dentine tubules. Then, in the toothbrush simulator, the samples were brushed together with the prepared toothpaste and artificial saliva mixture corresponding to the one month brushing period. All samples were examined in SEM to view the occlusion of dentine tubules. Prevdent® toothpaste with nanohydroxyapatite was found to be statistically more effective than the other toothpastes in terms of occluding open dentine tubules (p 0.05).