Kronik böbrek yetmezliği hastalarında yaşam kalitesinin uyku kalitesi ve depresyon ile ilişkisi
The relationship of life quality with sleep quality and depression in chronic renal failure patients
  1. Tez No: 671360
  2. Yazar: CANSU ARICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN TORAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: KBH, yüksek mortalite ve morbiditeye sebep olmakta ve kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Psikolojik faktörlerin böbrek hastalığı ile ilişkili faktörlerini aydınlatmak yaşam kalitesi yönetimi için zorunludur. Bu çalışmanın amacı, kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşam kalitelerinin uyku ve depresyon ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Nefroloji polikliniğine başvuran Evre 3-5 KBH tanılı hastalar ile Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran yaş ve cinsiyet yönünden uyumlu sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Katılımcılara Anket Formu uygulanmış olup Anket Formu dört bölüm olarak tasarlanmıştır. 1. bölümde“Sosyo Demografik Özelliklere İlişkin Bilgiler”2. bölümde yaşam kalitesinin belirlenmesine yönelik SF-36 ölçeği, 3. bölümde depresyonunun şiddetini belirlemeye yönelik Beck Depresyon Ölçeği ve 4. bölümde de uyku kalitesinin değerlendirilmesinde Jenkins Uyku Skalası kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastalarda genel popülasyona göre daha yüksek oranda uyku bozukluğu ve depresyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: CKD causes high mortality and morbidity and significantly reduces the quality of life of the person. It is imperative for quality of life management to elucidate the psychological factors associated with kidney disease. The aim of this study is to evaluate the relationship of quality of life with sleep and depression in patients with CDK. Materials and Methods: Patients with a diagnosis of degree 3-5 CDK who applied to Manisa Celal Bayar University Nephrology Outpatient Clinic and volunteers who were admitted to the General Internal Medicine Outpatient Clinic with age and gender matched and no chronic diseases were included in our study. A Questionnaire Form was applied to paticipant and the Questionnaire Form was designed in four sections. In 1st part“Information on Socio-Demographic Features”, in the 2nd part SF-36 (short form-quality of life scale) scale for determining the quality, in the 3rd part Beck Depression Scale was used to determine the severity of depression, in the 4th part Jenkins Sleep Scale was used to sleep quality. Results: In our study, sleep disorders and depression were found to be higher in our patients than in the general population.