Parkinson hastalığı ve parkinsonizme radyolojik açıdan farklı bir bakış 'transkraniyal sonografi'
Parkinson's disease and parkinsonism a different radiological perspective 'transcranial sonography'
- Tez No: 671363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SÜCÜLLÜ KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Substansia nigranın Transkraniyal Sonografi yöntemi ile değerlendirilmesiyle elde edilen bulguların; Parkinson Hastalığı (PH) tanısındaki güvenilirliği ve klinik özelliklerine göre gösterdiği farklılıklar ile PH dışı parkinsonizm sendromlarında tanı ve ayırıcı tanıya katkısının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne 01.06.2018- 01.08.2018 tarihleri arasında başvuran 52 PH hastası, 9 diğer parkinsonizm nedenli hasta (4 ilaca bağlı parkinsonizm, 2 Multisistem atrofi, 1 Progresif supranükleer palsi, 1 Kortikobazal dejenerasyon, 1 Vasküler parkinsonizm) ve 54 sağlıklı birey çalışmaya alınarak, 3 grup şeklinde ayrıldı. Tüm hastaların demografik bilgileri kaydedildi, PH hastaları için klinik özellikleri içeren Parkinson hastalığı değerlendirme formu dolduruldu. Tüm bireylerin substansia nigraları; hastaların tanılarına kör, tek bir nörosonolog tarafından uygulanan Transkranial B mod Sonografi ile değerlendirildi, hiperekojen alan ölçümü yapıldı, bu ölçümler PH, PH dışı parkinsonizm sendromlu hastalar ve sağlıklı bireyler arasında kıyaslandı. Kestrim değeri 0,24 olarak belirlendi. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak yapıldı ve istatistiksel anlamlılık değeri 'p
Özet (Çeviri)
Objective: The findings obtained by the evaluation of the substantia nigra by Transcranial Sonography method; To examine its reliability in the diagnosis of Parkinson's Disease (PD) and its differences according to its clinical features and its contribution to the diagnosis and differential diagnosis of nonPD parkinsonism syndromes. Materials and Methods: Ankara Numune Training and Research Hospital Neurology Clinic, 01.06.2018- 01.08.2018 admitted between 52 PD patients, 9 other parkinsonism induced patients (4 drug-induced parkinsonism, 2 Multiple system atrophy (MSA), 1 Progressive supranuclear palsy (PSP) , 1 Corticobasal degeneration (CBD), 1 Vascular parkinsonism) and 54 healthy individuals were included in the study and divided into 3 groups. Demographic information of all patients was recorded, the Parkinson's disease assessment form containing clinical features for PH patients was filled out. Substansia nigra of all individuals; The diagnoses of the patients were evaluated with Transcranial B-mode Sonography, which was applied by a blind, single neurosonologist, hyperechogenic area was measured, these measurements were compared between PD, non-PD patients with parkinsonism syndrome and healthy individuals. The predictive value was determined as 0.24. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) program, and the statistical significance value was accepted as 'p