Tip 2 diyabetik retinopatinin farklı evrelerinde optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) bulgularının karşılaştırılması
  1. Tez No: 671364
  2. Yazar: HİDAYET ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Non-proliferatif diyabetik retinopatili (NPDR) olgular ile retinopatisi olmayan diyabetik olguların(DM+DRP-) optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ve multifokal ERG bulgularının kontrol grubu ile karşılaştırılması ve diyabette bu iki test(OKTA-Mf-ERG) arasında korelasyon değerlendirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Hastalar RTVue KSR Avanti OKTA cihazının 6mm ks 6mm tarama protokolü ile görüntülendi. Foveal avasküler zon (FAZ), damar yoğunluğu (DD) değerlendirildi. METROVISION MonPackOne ile 61 noktadan MfERG ölçümleri yapılmıştır. Tüm katılımcıların OKTA görüntüleri Mf-ERG üzerine süperempoze edilmiştir. Buna göre ilk üç santral halka(2,5,10derece) değerlendirmeye alındı. Bulgular: Demografik verileri eşlenik olarak seçilmiş üç grup oluşturulmuştur(Kontrol 64, DM+DRP- 63, NPDR 68). OKTA'da FAZ alanı, FAZ çevresinde gruplar arasında anlamlı fark yokken, foveal yoğunlukta (FD) hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı fark saptandı (p1=0.00,p2=0.00,p3=0.012).
Özet (Çeviri)
Introductıon and Purpose: It intended comparison of non-proliferative diyabetic retinopathy (NPDR) cases and non-retinopathy diyabetic cases (DM + DRP-) optical coherence tomography angiography (OCTA) and multifocal ERG findings with the control group, and correlation between these two tests in diyabetes (OCTA-Mf-ERG). Method: The patients were visualized with the 6mm ks 6mm scanning protocol of the RTVue KSR Avanti OKTA device. Foveal avascular zone (FAZ), vascular density (VD) were evaluated. MfERG measurements were made at 61 points with METROVISION MonPackOne. The OCTA images of all participants were superimposed on Mf-ERG. Accordingly, the first three central rings (2,5,10 degrees) were evaluated. Results: Three groups, whose demographic data were selected as equivalent, were formed (Control 64, DM + DRP-63, NPDR 68). While there was no significant difference between the groups in the PHASE area in OCTA and around the PHASE, there was a significant difference in foveal density (FD) in the patient group compared to the control group (p1 = 0.00, p2 = 0.00, p3 = 0.012).