Üniversite öğretim elemanlarının yaratıcılık kapasitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the creative capacity of university teaching staff
- Tez No: 67137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Araştırmada, üniversite öğretim elemanlarının problem çözmedeki yaratıcı stilleri Kirton tarafından geliştirilmiş KAI (Adaption-Innovation) tutum ölçeği ile belirlenmeye çalışılmıştır. Ölçekte toplam 33 ifade bulunmakta; bu ifadelerden bazıları sorun çözümünde orjinal fikirler üretebilmeyi, bazıları ayrıntılara verilen önemi, bazıları da kurallara uyulup uyulmadığını ölçmektedir. Araştırma Türkiyedeki Tekstil Mühendislikleri Bölümünde görev yapan öğretim elemanları ile sınırlandırılmıştır ve başlıca beş bölümden oluşmuştur. İlk bölümde problem durumu, amaçlar, önem, varsayımlar, sınırlılıklar, tanım ve kısaltmalar bulunmaktadır, ikinci bölümde yaratıcılık konusunda yapılmış araştırmalar ve bu konuya ilişkin ilgili literatüre yer verilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntem kısmını oluşturmakta ve burada araştırma modeline, evren ve örnekleme, verilerin toplanması, işlenmesi, çözümü ve yorumlanmasına ilişkin bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırma sonucunda elde edilen bulgular bağamsız değişkenlere göre, uygun istatistik yöntemler kullanılarak tablo halinde verilmiş ve yorumlanmıştır. Beşinci ve son bölümde ise bağamsız değişkenlere ilişkin sonuçlar, genel sonuçlar ve yaratıcılığın geliştirilmesi-ortaya çıkarılması için yararlı olduğu umulan bir takım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research aimed to measure the problem solving skills and attitudes of university academic staff by using ELM (Adaption-Innovation Inventory). In the first chapter the problem, aim, assumptions and the limits of the research are stated. Also abravations and definations are inicated. In the second chapter researches related with creativity and definitions are stated. In the third chapter research model, population, sample group, data collecting system and statistical models used are identificed and also tables and data results are indicaled. In the fourth chapter the results related with indepented variables, are shown in tables and are interpreted problem solving to increase the amount of studies in accordonce with creative thinking and problem solving skills in schools. In the fifth chapter conclution is indicated and suggestions to increase problem solving and creative thinking skills are listed. IV