Türk üniversiteleri için beden eğitimi dersi program modeli
  1. Tez No: 61223
  2. Yazar: E.ÜLKER AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Üniversitelerde çalışan Beden Eğitimi öğretim elemanları ile üniversite öğrencilerinin görüşlerine dayalı olarak Türk Üniversitelerinde uygulanabilecek bir Beden Eğitimi dersi program modeli geliştirmektir: Araştırma tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, farklı özelliklerdeki alü Üniversitenin 68 Beden Eğitimi öğretim elemanı ile bu derse kaydolmuş 567 öğrenciden oluşmuştur. Veriler iki gruba da anket uygulanarak toplanmıştır. Verilerin sayı ve yüzdeleri bulunmuş, yorumlar bunlara dayalı olarak yapılmıştır. Geliştirilen“Türk Üniversiteleri için Beden Eğitimi Dersi Program Modeli”ne dayanarak oluşturan öğretim elemanları ile öğrencilerin görüşlerini yansıtan başlıca araştırma bulguları şunlardır: Üniversitelerde Beden Eğitimi dersinin amaçları öğrencilerin kişilik özelliklerini geliştirmeye, onları sağlıklı kılmaya ve onların yaratıcılık güçlerini geliştirmeye dönük olmalıdır. Beden Eğitimi dersleri üniversite merkezi bir örgüt tarafından planlanıp yürütülmelidir. Beden Eğitimi dersini yalnız isteyen öğrenciler katılmalıdır. Derse kaydolacak öğrencilerden sağlık raporu istenmelidir. Öğretim elemanlarının haftalık ders yükü en çok 12 saat olmalıdır. Derslerde serbest zaman etkinlikleri ve takım sporlarına daha çok yer verilmelidir. Beden Eğitimi dersi sekiz yarıyıl ve haftada iki saat olarak uygulanmalıdır. Dersler öğrencilerin oluşturdukları gruplarla uygulanmalıdır. Beden Eğitimi derslerinin gerçekleştirilmesi için sınıflar 15 öğrenciden oluşturulmalıdır. Dersler karma gruplarla yapılmalıdır. Derslerde oyunlar yoluyla, karma ve işbirliğine dayalı öğretim yöntemlerinden yararlanılmalıdır. Dersler için çok amaçlı açık spor alanları ile spor salonları yapılmalıdır. Başarı değerlendirmesi için derse devam yeterli sayılmalı yada sınav sonucuna göre başarılı-başansız sistemi uygulanmalıdır. Araştırmada bulgulara bağlı olarak üniversitelerdeki Beden Eğitimi programının etkililiği artırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the light of physical education teachers' and university students' point of views, this study aimed to prepare a Physical Education Course Syllabus Model which is applicaple to all Turkish universities. This descriptive study was conducted through two sets of questionnaires given to 68 physical education trainers and 567 students of 6 Turkish universities. The 567 students were all taking physical education courses during the survey. The data collected through the questionnaires were analyzed and interpreted by calculating frequencies and percentages. The results of both questionnaires indicate that the purpose of physical education courses at universities should be improving the students' personalities, creativenesses and healths; such courses should be organized and held by a central organization; a medical report should be required from students who are willing to register such courses and only those willing students should be accepted to these courses; and there should be more leisure time activities and team sports in such courses. It is also suggest that such courses should be prepared for two hours a week for a total of eight semesters; instructors should not teach more than twelve hours a week, there should be 15 students in each group; and multipurpose open-air sport fields and gyms should be built for such courses. The results also show that boys and girls should be tought in same groups and these groups should be prepared by the students themselves; and instructors should use mixed, collaborative, and through-the-games strategres in such courses; and to assess the students' success, instructors should either care of the students' attendance or test the students' physical abilities. Finally in relation to the findings of the survey this study offered some suggestions to improve the effectiveness of the physical education courses in Turkish universities.