Meslek lisesi tesfiye bölümüne öğrenci seçiminde psikoteknik test bataryası geliştirme
- Tez No: 67138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Mesleki teknik eğitimde yöneltme ve beceri ölçülmesine yönelik yapılan araştırmanın birinci bölümünde amaçlar, önem, varsayımlar, sınırlılıklar ile tanım ve kısaltmalar bulunmaktadır. Konuyla ilgili literatür incelemelerinden oluşan ikinci bölüm mesleki teknik eğitimi, eğitimde ölçme ve değerlendirme ve psikoteknik ana başlıkları altında toplanmıştır. Araştırma yöntemi ise üçüncü bölümde toplanmış, model, evren, örneklem, verilerin toplanması, işlenmesi ve yorumu anlatılmıştır. Dördüncü bölümde araştırma sonucu elde edilen bulgular ve yorumlarına yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, sonuçlar biraraya getirilerek toplanmış ve önerilere yer verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research aimed to measure the Pscho-motor skills in the Technical and Vocational education has been carried out by Pscho technic batteries. in the first chapter aim of the research, problem and assumptions, limitations definitions and abbravations are stated. in the second chapter collected information and definitions related with Technical and Vocational Education, Measuring and Evalution in Education and Pscho- technic are indicated. in the third chapter the model of the research, population and sample group and data collecting system are defined. in the fourth chapter the findings and data collected are interpreted and related conclusion is indicated. in the fifth chapter conculusion and suggestions are stated. iv