Eğitimde kalite kontrol çemberlerinin kurulması. 'Metal eğitimi bölümünde iş tatmini'
  1. Tez No: 67139
  2. Yazar: NURİYE AKKUL (ÇAM)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HOŞCAN ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu araştırmada, kalite çemberlerinin; kumlusu, amaçlan, özellikleri, işleyişi üzerinde durularak, eğitimde kalite çemberinin kuruluşu, özelikleri ve yapılan çalışmalar anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırma, kalite çemberi oluşturmaya dayalıdır. Kalite çemberini, Metal Eğitimi Bölümü öğretim elemanları oluşturmuştur. Çemberdeki üyeler deney grubu, çember dışındakilere de kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. Çembere katılan öğretim elemanlarının iş tatmini puanlan ile bağımsız değişkenleri ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Bunun için, iş tatmini ölçeği ve kişisel bilgiler anketi kullanılmıştır. Bu anket kalite çemberi kurulmadan önce hem deney grubuna hem de kontrol grubuna uygulandıktan sonra eğitim sonrasında da her iki gruba da uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; istatiksel bakış açısıyla anlamlı bir fark bulunamamıştır yani anlamlı bir tatmin artışı gözlenmemiştir. Ancak öğretim elemanlarına sorulan kişisel sorularda kalite çemberinin yararına inandıklarım, bir daha olsa yine katılmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the quality circles, to set quality circles and its implicartions are defined and also quality assurance and quality circles in education is determined. This research is widely based on founding a quality circle in Faculty of Technical Education. The members of the quality circle are faculty members from Metal Education. The members of the circle are taken as research group and there others are considered as control group. The relation between the job satisfaction scores and the independent variables are investigated and for this purpuse job satisfaction scale and personnel data surveys are used. The survey is implied both to control and research group pre and post education. As a conclusion, from statistical aspect no significant differance is being noted. In other words an outstanding job satisfaction is not seen. However, the faculty members do believe the use of quality circles and would like to participate again it requested. m