Esnek imalat sistemlerinde tek parça yapımına yönelik DNC oluşturma ve kalite denetimi
Installation of DNC in flexible manufacturing systems for single part product and quality control
  1. Tez No: 67140
  2. Yazar: CELAL BULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET“ESNEK İMALAT SİSTEMLERİNDE TEK PARÇA YAPIMINA YÖNELİK DNC OLUŞTURMA VE KALİTE DENETİMİ”Bu tez çalışmasında Esnek imalat Sistemleri, DNC Oluşturma ve parça yapımında toleranslara ilişkin telafi fonksiyonları ile ölçüleri kontrol etme çalışması esas olarak ele alınmıştır. Yapılan çalışma dokuz bölüm halinde aşağıdaki gibi düzenlenmiştir. Birinci bölümde, ülkemizde bu konuda yapılan“Yüksek lisans”ve“Doktora Tezleri”incelenmiş ve BÖLÜM 1: LİTERATÜR TARAMASI başlığı altında, yapılan bu çalışmalar ve içerikleri ana hatlarıyla tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, BÖLÜM 2: GELENEKSEL VE ÇAĞDAŞ ÜRETİM SİSTEMLERİ başlığı altında;“üretim kavramı”ele alınmış, üretimin ülke ekonomisindeki önemi, üretim sistemleri, üretim sisteminin elemanları, geleneksel üretim sistemleri ve çağdaş üretim sistemleri incelenmiştir. Her iki üretim sistemine ait sınıflandırmalar yapılmış ve özellikleri, avantajları, dezavantajları maddeler halinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde. BÖLÜM 3: ESNEK İMALAT SİSTEMLERİNDE ESNEKLİK başlığı altinda“esneklik kavramı”üzerinde durulmuştur. Esnekliğin tanımı yapılarak, esnekliğin imalat açısından önemi belirtilmiş ve esneklik kavramının üretim düşüncesine girişi yıllar itibari ile incelenmiştir. Esnekliğe etki eden üretim faktörleri üzerinde durulmuştur. En son olarak da esneklik türleri, esneklik ve rekabet gücü ilişkisi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, BÖLÜM 4: BİLGİSAYAR BÜTÜNLEŞİK ÜRETİM SİSTEMLERİ (CİM: Computer Integrated Manufacturing ) başlığı altında CIM'i oluşturan fabrika fonksiyonlarındaki bilgisayar desteği incelenmiştir. Beşinci bölümde, BÖLÜM 5: ESNEK İMALAT SİSTEMLERİ (EIS) (FMS: Flexible Manufacturing Systems) başlığı altinda, ElS'lerin tarihsel gelişimi, EIS'lerin nasıl kullanıldığı ve neleri içerdiği gözönüne alınarak pek çok değişik tanım yapılarak, esnek imalat sistemi üzerinde durulmuştur. ElS'nin alt sınıflan ve temel bileşenleri incelenmiştir. EIS' de dizayn, planlama, sıralama ve kontrol problemleri, ElS'nin ekonomikliği, ElS'nin avanta] ve dezavantajları, ElS'nin klasik imalat sistemleri ile karşılaştırılması, ElS'nde donanım maliyetleri, EIS uygulama örnekleri ve CIM'ın Türkiye'deki durumu incelenmiştir. Altıncı bölümde, BÖLÜM 6: NÜMERİK KONTROLLÜ TEZGAHLARDA BİLGİSAYAR KONTROLÜ başlığı altinda Nümerik Kontrollü Tezgahlar (NC), NC'lerin çalışma ilkesi, tezgah kontrol ünitelerine veri hazırlama ve veri girişi incelenmiştir. Nümerik kontrolün avantajları, bilgisayarlı nümerik kontrol (CNC), CNC'nin fonksiyonları ve avantajları incelenmiştir. XVUYedinci bölümde. BÖLÜM 7: DİREKT NÜMERİK KONTROL (DNC: DIRECT NUMERICAL CONTROL) başlığı altında DNC kavramının açıklanması, kısaca bilgisayar, bilgisayar sistenıinin temel birim ve üniteleri, çalışma prensibi üzerinde durulmuştur. Bilgisayar haberleşme sistemleri, bilgisayar ağları, bilgisayar ağlarında kullanılan kablolar incelenmiştir. Bilgisayar ağlarının geometrik yapısı incelenmiş ve ağ topolojilerinin genel olarak karşılaşünlması yapılmıştır. Ağ oluşumları, DNC'nin fonksiyonları, avantajları, HEIDENHAIN kontrol üniteli tezgahlarda veri transferi (TNC transfer programının kullanılması, örnek uygulama) incelenmiştir. Sekizinci bölümde, BÖLÜM 8: KALİTE başlığı alanda, kalite kavramı, kaliteyi oluşturan unsurlar, kalite kontrol maliyetleri, işleme kalitesi konulan ele alınmıştır. Dokuzuncu bölümde, BÖLÜM 9: SONUÇLAR VE ÖNERİLER sunulmuştur. XVU1
Özet (Çeviri)
SUMMARY“INSTALLATION OF DNG IN FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS FOR SINGLE PART PRODUCT AND QUALITY CONTROL”In this thes study, various subjects such as flexible manufacturing systems, compensation functions relating to DNC formation and tolerances for making parts, controlling the measurements have been evaluated. The study is arranged in nine chapters as indicated below. Chapter 1, LITERATURE SURVEY examines“Master Theses”and“PhD Theses”done on this subject in our country and introduces outlines of these studies and their contents. Chapter 2, TRADITIONAL AND MODERN PRODUCTION SYSTEMS presents“Production Concept”and examines the importants of production on national economy, productions systems, components of the production system, traditional production systems and modern production systems. The classification for both production systems is made and their characteristics, advantages and disadvantages are examined separately. Chapter 3, FLEXIBILITY IN FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS is concerned with the“Flexibility”concept. Flexibility is described with emphasis placed on the importance of flexibility in terms of manufacturing and the integration of flexibility concept to the production philosophy is examined by years. The production factors affecting the flexibility are concentrated on. Finally, types of the flexibility, flexibility and competitiveness are examined. Chapter 4, CIM: COMPUTER INTEGRATED MANUFACTURING examines the computer support on factory functions forming CIM. Chapter 5, FMS: FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS describes flexible manufacturing systems and gives many different descriptions paying attention to the historical developments of FMSs, how to use FMSs and what they comprise the subsets of FMSs and main components of FMS are examined. Examines the problems of design planning, sequencing and control in FMS, economic efficiency of FMS, advantages and disadvantages of FMS, the comparison of FMS with traditional manufacturing systems, equipment cost in FMS, application examples and the implementation of CIM in Turkey. Chapter 6, COMPUTER CONTROL IN NUMERICALLY CONTROLLED MACHINES examines Numerically Controlled Machines (NC), working principle of NCs, data preparation for machine control units and data entry. Advantages of numerical control, computerized numerical control (CNC). functions and advantages of CNC are examined. XIXChapter 7, DNC: DIRECT NUMERICAL CONTROL explains DNC concept and briefly describes computer, central processing unit and units of computer system and its working principle. Computer communication systems, computer network, cables used in computer networks are examined. The geometric structure (topology) of computer networks is examined and the general comparison of network topologies is made. Network formations (Range of Networks: LAN, MAN, WAN), functions and advantages of DNC, data transfer at the machines with HE1DENHAIN control unit (the use of TNC transfer program, an application) are examined. Chapter 8, Quality concept, factors which form the quality, cost of quality control, subjects for processing quality have been investigated under the title of quality, Chapter 9, RESULTS AND SUGGESTION S have been examined. xx