İntrakranial anevrizmalı hastaların arteria karotis interna morfolojisinin araştırılması
Evaluation of the morphology of internal carotid artery in patients with intracranial aneurysms
  1. Tez No: 671416
  2. Yazar: YİĞİT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DÖNDÜ KIZILKANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı arteria carotis interna (ACI) segmentlerinin çap ve açılarının, servikal segment ile karotid sifonun kalitatif özelliklerinin hasta ve kontrol grupları arasındaki farklılıklarını araştırarak intrakranial anevrizma oluşumundaki olası etkilerini, cinsiyetler arasındaki anatomik farklılıkları, anevrizma morfolojik parametrelerinin rüptür riski belirlenmesindeki prediktif değerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2015 ile 2020 arasında görüntülemesi yapılmış anevrizması bulunan 130 hasta ve 75 anevrizması olmayan kişinin Dijital Subtraksiyon Anjiografi (DSA) görüntüsü kullanıldı. Görüntüler 3D Slicer (www.slicer.org) programı kullanılarak arteria carotis interna'nın üç boyutlu (3B) modelleri elde edildi. Elde edilen 3B modeller Oculus Medium (Oculus Software) programı kullanarak temizlendi ve artefaktlardan arındırıldı. Segmentler Bouthillier sınıflamasına uygun olarak belirlenerek çaplarının ölçümleri Autodesk Meshmixer 3.5.474 (Autodesk, Inc) programıyla yapıldı. Segment açıları ImageJ (U. S. National Institutes of Health, Bethesda, Maryland, USA) programı kullanılarak ölçüldü. Servikal segment ve karotid sifon tiplerinin kategorik sınıflandırmaları yapıldı. Anevrizma morfolojik parametreleri ölçülen değerler kullanılarak hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket programı (IBM Corp. Armonk, New York, USA) kullanılarak yapıldı Bulgular: Anevrizmaların anatomik dağılımlarının cinsiyetler arasındaki farkı istatistiksel olarak anlamlı bulundu, erkeklerde a.cerebri anterior'da (ACA) (%43,3), kadınlarda ise ACI'nin son iki segmentinde (%45) daha çok anevrizma bulunduğu görüldü (p=0,005). C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7 segment çapları ile C6 açısının erkeklerde kadınlardan daha geniş olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to analyze the properties and differences in the geometry of internal carotid artery (ICA) as well as qualitative evaluation of the cervical segment of internal carotid artery and carotid siphon between genders and disease-control groups to investigate the possiple effect of anatomical features in the formation of aneurysms in cerebral circulation. Additonally it is aimed to survey the pedictive values of morphological aneurysmal parameters in rupture risk assesment. Materials and Methods: In this study DSA images of 130 patients harbouring intracranial aneurysms and 75 subjects without an aneurysm screened between 2015 and 2020 were obtained. Three dimensional (3D) models of ICA was segmented using 3D Slicer (www.slicer.org) software. Acquired 3D models were trimmed and cleansed of artifacts in Oculus Medium (Oculus Software). Measurements of the diameters of respective segments in accordance with Bouthillier were carried out using Autodesk Meshmixer 3.5.474 (Autodesk, Inc) software. Segment angle measurements were conducted using ImageJ software (U. S. National Institutes of Health, Bethesda, Maryland, USA). Cervical segments and carotid siphons were classified into categories. Several morphological parameters were calculated between ruptured and unruptured aneurysms using the measured values. Findings were statistically analyzed with SPSS 20.0 package program (IBM Corp. Armonk, New York, USA). Results: Differences in distribution of aneurysm between genders is statistically significant, men are prone to have aneurysms in anterior cerebral artery (ACA) (43.3%) whereas women are prone to have aneurysms in last two segments of internal carotid artery(45%) (p=0.005).