Mutluluk ekonomisi ve beyin göçü: Türkiye örneği
Happiness economics and the brain drain: The case of Turkey
  1. Tez No: 671442
  2. Yazar: YASEMİN AYSU KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsan odaklı bir bilim olan iktisatta psikolojik faktörlerin göz ardı edilmesi ana akım iktisat kuramıyla ilgili eleştirilere yol açmıştır. Eleştirilerin artması neticesinde ortaya çıkan davranışsal iktisat disiplininin alt dalı olarak gelişen mutluluk ekonomisi son yıllarda iktisadi çalışmalarda gittikçe artan öneme sahip bir alan olmuştur. Mutluluk ekonomisi adı altında yapılan çalışmalarda pek çok değişkenin mutluluk ve yaşam memnuniyeti üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı yurt dışına kendi istek ve iradeleriyle en az bir yıllığına gidip Türkiye'ye dönen ve herhangi bir üniversitede çalışmalarını sürdüren Türk akademisyenlerin beyin göçüne bakışını yaşam memnuniyeti perspektifinden incelemektir. Bu bağlamda anket tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), faktör ve güvenilirlik analizleri, regresyon analizi ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yöntemiyle sınanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, yaşam memnuniyetinin akademisyenleri Türkiye'den iten faktörler ve yurt dışına çeken faktörler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Genel olarak akademisyenler yurtdışına ilk gittiklerinde Türkiye'ye dönme niyetleri olduğunu belirtmelerine rağmen Türkiye'ye dönmek konusunda kararsız olup, yurt dışına göç etmek istemektedirler. Yurt dışına göç etmek isteyenler lisansüstü eğitim görmek ve Ar-Ge araştırması yapmak amacıyla daha çok Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkeleri tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
The neglect of psychological factors in economics which is a human-oriented science has led to criticism of mainstream economic theory. Developing as a sub-branch of behavioral economics discipline that emerged as a result of increasing criticism, happiness economyhas become an increasingly important field in economic studies in recent years. It has been observed in studies conducted in the field of happiness economythat several variables have an effect on happiness and life satisfaction. The aim of this study is to investigate the viewsof Turkish academicians, who go abroad on their free will and wish, and return to Turkey to resume their studies at any university, about brain drain from the perspective of life satisfaction. In this context, the survey technique was appliedand the obtained data were tested with independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), factor and reliability analysis, regression analysis and confirmatory factor analysis (CFA). According to thefindings obtained from research, there is a statistically significant effect of life satisfaction on factors that attract them to abroad and repel them from Turkey. Although all academics generally state their intention to return to Turkey when they first go abroad, then they waver about the intention and would like to emigrate abroad. Those who want to emigrate abroad mostly prefer the developed countries such as the United States of America (the USA), England and Germany for postgraduate education and research and development.