Özgeciliğin hayır kurumu ürünlerine yönelik istediğin kadar öde fiyatlandırma stratejisi üzerindeki etkisi
The effect of altruism on pay what you want pricing strategy for charity products
  1. Tez No: 794212
  2. Yazar: ESRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, istediğin kadar öde (PWYW) fiyat stratejisini, duygusal ve rasyonel mesajlar aracılıyla hayır kurumu (LÖSEV) ürünlerinin satın alınmasında ''özgecilik'' etkisinin ne olduğunu X, Y ve Z kuşağı çerçevesinde incelemektir. Bu amaçlar çerçevesinde çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli içinde yer alan nedensel karşılaştırmalı model tercih edilmiştir. Çalışmanın evreni Türkiye'de yaşamakta olan ve 43-57 yaş (X), 27-56 yaş (Y) ve 26-17 yaş (Z) aralığında yer alan kişilerden oluşmaktadır. Anket tekniği uygulanarak yapılan saha araştırması sonucunda X kuşağına mensup 335, Y kuşağına mensup 400 ve Z kuşağına mensup 400 kişiden veri toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, ana akım iktisadın savunduğu rasyonel bireyin (homoekonomikus) aksine, bireylerin duygusal ve rasyonel mesajların etkisi ile kendi çıkarlarını maksimize etmek yerine diğerlerini düşünerek LÖSEV ürünlerine daha fazla ödeme de bulunma niyetlerini beyan ettiğini göstermektedir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, X, Y ve Z kuşağının her biri için rasyonel mesajlar ile duygusal mesajlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır ve bu nedenle bireylerin ödeme istekliğini duygusal ve rasyonel mesajlar aynı şekilde etkilemektedir. Diğer sonuçlara göre ise, özgeciliğin PWYW üzerindeki etkisi, X kuşağında rasyonel mesajlara göre mutluluk faktöründe, Y kuşağında ise duygusal mesajlara göre mutluluk faktörüne göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Z kuşağında ise özgecilik motivasyonlarının PWYW fiyatlama stratejisi üzerinde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma hayır kurumuna yönelik bir çalışma olduğundan PWYW fiyatlama stratejisi LÖSEV ve ürünleri söz konusu olduğunda başarılı bir şekilde çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the pay-what-you-want (PWYW) price strategy and the“altruism”effect on the purchase of charity (LÖSEV) products through emotional and rational messages within the framework of X, Y and Z generations. Within the framework of these purposes, the causal comparative model, included in the general survey model, which is one of the quantitative research methods, was preferred. The population of the study consists of people living in Turkey and aged between 43-57 years (X), 27-56 years (Y) and 26-17 years (Z). As a result of the field research conducted by applying the questionnaire technique, data were collected from 335 members of the X generation, 400 from the Y generation and 400 from the Z generation. The results obtained from the study show that, contrary to the rational individual (homoeconomicus) advocated by the mainstream economics, individuals declare their intention to pay more for LÖSEV products by thinking of others instead of maximizing their own interests with the effect of emotional and rational messages. As a result of the comparisons, no variation was found between the driven messages and emotional messages for each of the X, Y and Z generations, and therefore, emotional and purposeful messages affect the individuals' willingness to pay in the same way. According to other results, the effect of altruism on PWYW has a significant effect on the happiness factor according to the target messages in the X generation, and on the happiness factor according to the emotional messages in the Y generation. In the Z generation, however, no relationship was found between the altruism motivations and the PWYW pricing strategy. PWYW pricing strategy LÖSEV and its products have worked successfully in this regard, as it is a study for the working environment.