The role of strategic information system in achieving organizational ambidexterity
Organizasyonel ustalığa ulaşmada stratejik bilgi sistemlerinin rolü
- Tez No: 671451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz endüstrisinde, kurumların en önemli yönü, yatırımcıların bilgi ve veri toplamak için güvendikleri bilgi sistemidir. Şu anda yetenekli veya sofistike olmayan şirketler gelecekte rekabet açısından diğer şirketlerden geride kalacaktır. Belirsizlik (sınır dışı etme ve arama gibi iki eylemi gerçekleştirme) şirketlere bu zorluğun üstesinden gelmede yardımcı olur ve bilgi sistemi programları (IS) ile daha yaygın hale gelmektedir. Araştırmamızın amacı, örgütsel ustalığın elde edilmesinde örgütlerde bilgi sisteminin önemi ve stratejik kararlarda bilgi sisteminin önemini araştırmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, ekonomik ve sosyal sağlık politikaları olarak işletmenin iç ve dış çevresinin örgütsel ustalığın sağlanmasına etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca görüştüğümüz şirket yöneticilerine göre bilgi sistemleri, organizasyonun gelişiminde de hayati öneme sahiptir. Araştırma sonuçları, stratejik bilgi sistemlerinin stratejik kararlara katılımda, organizasyonel geliri artırmada ve giderleri düşürmede önemlidir. Şirket yöneticileri, bilgi sistemi yaklaşımından yararlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Stratejik Bilgi Sistemi, Organizasyonel Ustalık
Özet (Çeviri)
In today's industry, the most significant aspect of the corporation is the information system, which investors rely on to gather information and data. Organizations that are not skilled or sophisticated now will fast become disconnected in the future. Uncertainty (performing two actions, such as expulsion and searching) aids companies in overcoming this difficulty and is becoming more prevalent with information system programmes (IS). The aim of our research is about the importance of information system in organizations in getting organizational ambidexterity. Also, it has been investigating the importance of information system in strategic decisions. According to the results, it has been seen that the effect of the company's internal and external environment as economic and social health policies on the achieving organizational ambidexterity. Also, according to the company managers that interviewed, they mentioned that the information system means the life of the organization's development too. The research results show the importance of strategic information system in participation in strategic decisions, increasing organizational income and lowering expenses, and utilizing the information system approach, will assist firms in attaining organizational ambidexterity via research and exploitation. KEYWORDS: Strategic Information System, Organizational Ambidexterity