Design and implementation of a multimedia image cataloque system for computer networks
Bilgisayar ağları için çokluortam resim katalog sisteminin tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 67146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bilgisayarda saklanan veriler eğer ulaşılamıyor ve çekilemiyor ise faydasızdır. İçerik adresleme bir konu ile ilgili verilerin bulunması olarak tarif edilebilir. Sadece metin veriler için içerik adresleme yöntemleri tasarlanmış ve tatbik edilmiştir, fakat multimedya veriler için henüz gelişme aşamasındadır. Resimler üzerinde içerik adresleme yapan bazı çokluortam katalogları gerçekleştirilmiştir, fakat bunlar, anahtar kelimelerinin ilgisine göre sıralama yapan veya sorgu ile kısmen ilgili olanları dışarıda bırakan bir“ilgi derecelendirme”mekanizmasına sahip değillerdir. Bu tezde“MCAT”isimli“Multimedya Katalog”sistemi tanıtılmaktadır. MCAT multimedya verilerini“ilgi derecelendirme”durumuna göre arama imkanı vermektedir. MCAT ayrıca her bir multimedya objesinin konuya göre gruplanmasını da yapmaktadır. Sistem aynı zamanda ses, görüntü, ve resim nesnelerini tek bir“meta”nesnede bir araya getirerek, birlikte çekilebilmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Data stored in computers is useless if it can not be accessed or retrieved. Content addressing can be defined as finding the data that is relevant to a subject. Content addressing schemes for text only data are designed and implemented, but it is in the maturing state for multimedia data. Some multimedia catalogues have been implemented to do content addressing on images, but they do not have a“relevance ranking'' mechanism to order each item according to the relevance of the search keywords, or disregard loosely related ones out of the query. This thesis introduces ”MCAT“ which is a ”Multimedia CATalogue“ system. MCAT enables searching multimedia data with ”relevance ranking". MCAT handles grouping of each multimedia object according to subject. The system also combines audio, video, and image objects in a single meta object to enable retrieval of them all together.