Sürdürülebilir peyzaj planlama ve tasarım yaklaşımları çerçevesinde mevcut kent parklarının iyileştirilmesi: Mogan parkı örneği
Improvement of existing urban parks within the framework of sustainable landscape planning and design approaches: Example of Mogan park
  1. Tez No: 671461
  2. Yazar: DİDEM KAVURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkan enerji ihtiyacı, kontrolsüz enerji tüketimine yol açmaktadır. Gerekli enerjinin büyük oranda fosil yakıtlardan sağlanması, doğal kaynakların hızla tükenmesine, habitat ve biyoçeşitlilikte azalmaya, küresel ısınma ve iklim değişikliğine, erozyona ve mevcut ekosistemlerdeki dengenin bozulmasına yol açmıştır. Belirlenen bu problemlere ilişkin tez çalışması kapsamında sürdürülebilir peyzaj yaklaşımıyla mevcut kent parklarının iyileştirilmesi hedeflenmiş ve bozulan ekosistemlerin onarımı amaçlanmıştır. Aynı zamanda kent kullanıcıları ve biyoçeşitlilik unsurları için sağlıklı yaşam ortamları oluşturulması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında sürdürülebilirlik kavramı; ekolojik, ekonomik ve eşitlik boyutlarıyla ele alınmıştır. Sürdürülebilir peyzaj yaklaşımı doğrultusunda mevcut kent parklarının iyileştirilmesine yönelik enerji ve su etkin peyzaj yaklaşımına odaklanılmış, erişilebilirlik ve doğal kaynak koruma konularına değinilmiştir. Çalışma kapsamında mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir planlama gibi ilgili disiplinlerin koordine çalışmalarına yön vermeleri ve mevcut kent parklarına yapılacak olan iyileştirme çalışmaları ile gelecekte planlanan kent parklarına yönelik sürdürülebilirlik yaklaşımıyla standartlar oluşturulması amacıyla, Mogan Parkı bünyesindeki sorunlar incelenmiş ve belirlenen problemlere ilişkin ekolojik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy requirement that emerged after the Industrial Revolution has led to uncontrolled energy consumption. Satisfying the majority of the energy requirement from fossil fuels has led to rapidly depleting natural resources, loss of habitat and biodiversity, global warming and climate change, soil loss, and deteriorating ecosystem balance. This thesis study addresses these issues and aims to help improve urban parks and repair deteriorated ecosystems using a sustainable landscaping approach. It further aims to create healthy living spaces for the urban population and biodiversity. The study examines sustainable landscaping with respect to ecological, economic, and equality dimensions. It focuses on energy-water efficient designs, accessibility and natural resource conservation among urban park improvement approaches within sustainable landscaping. The study analyzes problems surrounding Mogan Park and proposes ecology-based solutions with the aim of guiding the coordinated work of related disciplines such as architecture, landscape architecture, and urban planning and establishing standards using a sustainability approach for urban parks planned in the future with the improvement works in existing city parks.