Controlling network traffic overflow and ensuring qos routing in manets
Ağ trafiği taşımını kontrol etmek ve manetlerde qos yönlendirmesini sağlamak
  1. Tez No: 768849
  2. Yazar: ELAF ANWAR ABDULMAGED ALWINDAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı, mobil geçici ağlarda uyarlanabilir QoS yönlendirmesini sağlamanın yanı sıra ağ trafiği taşmasını kontrol etmek için tasarım yapmaktır. Yüksek kaliteli hizmetler elde etmek için ağ izleme ve QoS yönlendirme algoritmasının uygulanması kaçınılmazdır. Fiziksel ağ donanımında dinamik yönlendirme, uygun maliyetli iş modelleri için uygun değildir. Bu nedenle, operasyonel ve sermaye giderlerini azaltmak için QoS (Hizmet Kalitesi ve MANET (Mobil ad-hoc Network) desteğiyle yönetilen uyarlamalı yönlendirme adı verilen bir teknik öneriyoruz.Taleplerin karşılanmasına yardımcı olacak ekonomik bir QoS yönlendirme modeli sunuyoruz. Tüketicilerin ve aynı zamanda ürün maliyeti ve kullanılabilirliğinde önemli tasarruflar sağlar.Uyarlanabilir QOS yönlendirmesi gerçekleştirmek için sanallaştırılmış bir ortamda bir topoloji tasarladık.Ağ trafiği taşması yönetimi için CSMA (Carrier-Sense Çoklu Erişim) programladık. QoS yönlendirmesinde sabit bir kuzeye giden API.Ağ trafiği, 10 ağ örneği ile aynı ağ trafiği için art arda 1MB'den 10MB'ye kadar (bağ s/b) değişken olarak enjekte edilir.Son olarak, CSMA ve GTS algoritmalarının yardımıyla İki yönlendirme senaryosunu karşılaştırarak, ağ trafiği uygulamasını kontrol etmek için verimde kayda değer bir fark gözlemledik MANET'lerde. Ağ trafiği taşma bilgileri her 60 saniyede bir güncellenir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design to control the network traffic overflow as well as ensuring the adaptive QoS routing in mobile ad-hoc networks. To achieve high-quality services implementation of network monitoring and QoS routing algorithm is inevitable. Dynamic routing in physical network hardware is not suitable for cost- effective business models. Therefore, to lower operational and capital expenditure, we propose a technique called adaptive routing managed with the support of QoS (Quality of Service and MANET (Mobile ad-hoc Network). We introduce an economical QoS routing model which will assist in meeting the demands of the consumers and at the same time provide significant savings in product cost and usability. To perform adaptive QOS routing, we designed a topology in a virtualized environment. We programmed CSMA (Carrier-Sense Multiple Access) for network traffic overflow management which acts as a steady northbound API in QoS routing. Network traffic is injected variably from 1MB up to 10MB (link b/w) in a successive manner for the same network traffic with 10 network instances. Lastly, we performed adaptive QoS routing applying control theoretic technique with the help of CSMA and GTS algorithms. By comparing two routing scenarios, we observed a notable difference in throughput for controlling network traffic application in MANETs. Network traffic overflow information is updated after every 60 seconds.