Safran (Crocus sativus L.) yetiştiriciliğinde vermikompost uygulamasının bitki gelişim özelliklerine etkisi
Effect of vermicompost application on plant growth characteristics in saffron (Crocus sativus L.) cultivation
- Tez No: 671463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, safran (Crocus sativus L.) yetiştiriciliğinde vermikompost uygulamasının bitki gelişim özelliklerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. 4 Eylül 2018- 4 Haziran 2019 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi'nde yüksek plastik tünel şartlarında her tekerrürde 10 korm olacak şekilde 3 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Denemede 6 farklı vermikompost miktarı ağırlık esasına göre (%0 vermikompost=%100 toprak=Kontrol), %10 vermikompost, %25 vermikompost, %50 vermikompost, %75 vermikompost, %100 vermikompost) uygulanmış olup deneme toplamda 180 bitkiden oluşmuştur. Uygulamaların tamamında tüm bitkiler değerlendirmeye alınmış olup aktifleşen sürgün sayısı (adet/bitki), yaprak boyu (cm/bitki), yaprak sayısı (adet/bitki), çiçek sayısı (adet/bitki), stigma boyu (cm/stigma), yaş stigma ağırlığı (g/stigma), kuru stigma ağırlığı (g/stigma), stigma kuru ağırlık oranı (%), yavru korm adedi (adet/bitki), boyutlarına göre yavru korm oranı (%), yavru korm çapı (mm/yavru korm), yavru korm ağırlığı (g/yavru korm), yavru korm verimi (g/bitki), yavru korm kuru ağırlık oranı (%) ve tunika yapısı oranı (%) değerleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda stigma boyu, kuru stigma ağırlığı ve stigma kuru madde değişim oranı için en iyi sonuç %75 vermikompost uygulamasında olurken yaprak boyu, yaş stigma ağırlığı ve yavru korm verimi açısından en iyi sonuç %25 vermikompost uygulamasında bulunmuştur. Tunika yapısının pürüzsüz-parlak ve yavru korm kuru ağırlığı için en yüksek sonuç %0 vermikompost (kontrol) uygulamasında olmuştur. Sonuç olarak; korm üretimi için safran bitkisi yetiştirilecek ise %25 vermikompost uygulaması, stigma verimi için yetiştirilecek ise %75 vermikompost uygulaması ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is to examine the plant growth properties of vermicompost application in saffron (Crocus sativus L.) cultivation between the dates of 4 September 2018 and 4 June 2019 in high plastic tunnel greenhouse conditions with 3 repeats and 10 corms in each repeat at Kocaeli University Arslanbey Campus. In the experiment, 6 different quantity of vermicomposts on a weight basis (0% vermicompost=100% soil=Control), 10% vermicompost, 25% vermicompost, 50% vermicompost 75% vermicompost, 100% vermicompost) were applied and the experiment consisted of 180 plants in total. All plants in all applications were evaluated and the number of activated shoots (number/plant), leaf length (cm/plant), number of leaves (number/plant), number of flowers (number/plant), stigma length (cm/stigma), fresh stigma weight (g/stigma), dry stigma weight (g/stigma), stigma dry weight rate (%), number of new formed corms (number/plant), formation rate of new formed corms (%), diameter of new formed corms (cm/new formed corms), new formed corms weight (g/new formed corm), new formed corm yield (g/plant), new formed corm dry weight (%) and tunica structure rate (%) values were examined. As a result of the research, the best result for stigma length, dry stigma weight and stigma dry weight were in 75% vermicompost application, while leaf length, fresh stigma weight and new corm yield gave the best results in 25% vermicompost application. The highest results for the tunica structure (smooth-bright) rate and new corm dry weight were in 0% vermicompost (control) application. As a result; 25% vermicompost application is recommended if the saffron plant will be grown for corm production, and 75% vermicompost application is recommended for stigma yield.