Identification of drivers and barriers of green building practice in Iraq
Irak'ta yeşil bina uygulamalarını etkileyen faktör ve engellerin belirlenmesi
  1. Tez No: 542355
  2. Yazar: MUSTAFA JAMAL AL-AZAWI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Modernizasyon ve kentleşmenin etkisi, Irak'ın inşaat sektöründeki, özellikle altyapının geliştirilmesinin iyileşmesine teşvik etmiştir. Geçmişte, İnşaat sürecinin kısıtlı hızda bulunması, ülkenin gelişimi ile yeşil kavramın entegrasyonuna aynı anda büyük bir yol açmıştır. Irak 'ta yeşil binanın ilerlemesine dair kanıtların yetersizliğinden dolayı bu fikirin hala inşaat sektörünün gündemin üstünde bulunmadığın anlamına gelir.Devletin, özel sektörün ve profesyonel kurulların proaktif davranışları, inşaat endüstrisi için“daha yeşil”değişikliklerin getirmesi son derece önemlidir. Yeşil bina (YB), inşaat sektöründe çevre, ekonomi ve toplum açısından sürdürülebilirliğin uygulanması için yeterli bir yol olarak kabul edilir. Yeşil binayi benimsemek için başarılı ve popülerlik kazanımın devamı lazım, bu nedenle, onun ilerlemesini etkileyen ana sorunların daha net bir anlama elde edilmesi çok önemlidir. Bu araştırma, Irak'ta yeşil binanın benimsemesini motive eden ana yönleri ve benimsemesinin engelleyen ana faktörleri belirleyerek araştırma amacı vardır. Yeşil binaların benimsemesine olan yirmi altı önemli güdü faktörlerin belirlemesi ve benimsememesine olan yirmi önemli engellerin belirlenmesi için ortalama puanları normalleştirip değerlerini hesaplayarak elde edilidi. Bu hedeflere ulaşmak için, bir anket uygulayıp Irak'taki üniversitelere ve diğer mühendislik disiplinlerinine dağıtılıp toplanıldı. Anketin sonuçlarına göre, Enerji tasarrufu, çevresel koruma, su tasarrufu, hükümet mevzuatı geliştirmesi ve bilgi ve farkındalık artışın, önemli güdüleri olarak tanımlanıldı.Yeşil binaların benimsemesine önündeki başlıca engeller, hükümet tarafından teşvik edilmemesi, hükümet teşvikleri ve kurallarının eksikliği, yeşil ürün hakkında bilgi eksikliği ve inşaat mühendisliği algılarında onaylanmış yeşil malzemelerin ve teknolojilerin bulunmamasıdır. Diğer mühendislik disiplinleri ve gruplar arasındaki algılamalar daha fazla Spearman rütbe testiyle analize edildi, varyasyon analizi de fikir birliği bulunma durumunda ise kontrol etmek için yapıldı.Her iki test'te de, istatistiksel olarak Yeişl binaların güdülerin ve engellerin algılamalarında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, yeşil bina sektörün uygulayıcıların ve araştırmacıların karar alma sürecini etkileyen ana sorunların anlayış derinleşmesi için ve gelişmekte olan inşaat endüstrisinde yeşil yapıyı benimsemeyi amaçlayan politika yapıcılar, Irak'ta uygun politikaların ve teşviklerin geliştirmesi için önemli bir referansın sağlamasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of modernization and urbanization has encouraged improvement in the construction industry of Iraq, particularly in the development of the infrastructure. The slower rate of the construction process in the past has given a great deal of potential for integrating the green concept simultaneously with the development of the country. The insufficient amount of evidence concerning the progress of green construction in Iraq implies that this idea is not still at the top of the agenda of the construction industry yet. Proactive behavior of the government, private sector, and professional boards are highly important for bringing“greener”changes to the construction industry. Green building (GB) is considered as a sufficient way for the implementation of sustainability in terms of environment, economy, and society in the construction industry, therefore, it is crucial to gain a clearer comprehension of the main problems that influence its progress. This research has the aim of investigating the main aspects of adopting the green building in Iraq by determining major drivers for adopting GB and barriers that inhibit adopting GB. Twenty six drivers and twenty barriers were identified by administering a questionnaire. respondents were from Iraqi universities (civil engineering and other engineering disciplines). According to the questionnaire results, Conserving energy, environmental protection, water conservation, developing government legislation and increase knowledge and awareness, and information were the most significant drivers. The main barriers for the adoption of green building were determined as lack of its promotion by government, lack of government incentives and rules, lack of information of the green product, and unavailability of approved green materials and technologies.difference in the perceptions of civil engineering and other engineering disciplines are further analyzed with Spearman's rank test and analysis of variation to control if there is a consensus between groups. Both tests showed that there was no significant difference in the perceptions of GB drivers and barriers statistically. The results aim to provide a significant reference for practitioners and researchers of the industry for deepening their understanding of the main problems influencing the decision-making of the green building, and for policymakers that aim to promote adopting green building in the construction industry for developing proper policies and incentives in Iraq.