Elma yetiştiriciliğinde tahmin ve uyarı sisteminin değerlendirilmesi
The assesment of forecasting and warning system on apple farming
  1. Tez No: 671480
  2. Yazar: BELMA ÖZERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY DELLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma ile elma yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan, tahmin ve uyarı sisteminin (TUS) en yaygın olduğu Isparta ilinde (Eğirdir, Gelendost ve Senirkent ilçelerinde), sistemin konvansiyonel ve iyi tarım uygulaması (İTU) yapan elma üreticileri üzerinde zirai mücadele açısından ve sistemin çevre duyarlılığı açısından etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için Isparta ili Eğirdir, Gelendost ve Senirkent ilçelerinde tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 157 üretici ile yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, likert ölçeği, ki-kare testi, çoklu uyum analizi yöntemleri kullanılmıştır. Üreticilerin yaş ortalaması 52 olup, %59,9'u 41-60 yaş aralığındadır. Üreticilerin %46,5'inin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin %76,4'ü tahmin ve uyarı sistemini dikkate aldıklarını, dikkate almayanların %81,5'i de uyarıların zamanında yapılmadığını düşündüklerini ifade etmişlerdir. Çalışmada yapılan çoklu uyum analizine göre TUS'a uyma, eğitim, yaş ve işletme büyüklükleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Üreticiler değişen iklim koşulları nedeniyle hastalık ve zararlı görülme sıklıklarında değişim olduğu tespitinde bulunmuşlardır. İTU yapan üreticiler gerek ilaçlama konusunda, gerekse diğer uygulamalar açısından belirgin farkların bulunmadığını ve bunun avantaja dönüşecek etkilerini henüz göremediklerini ifade etmişlerdir. Üreticilerin son yıllarda ilaçlama sayılarının arttığı ve ilaçların eskisi kadar etkili olmaması noktasında endişeleri olup, tahmin ve uyarı sisteminin uyarılarının sağlıklı olabilmesi için cihaz sayısının arttırılması yönünde talepleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of the system on apple producers in terms of plant protection, environment sensitivity in Isparta province where forecasting and warning system, which has an important place in apple farming, To reach this aim, face-to-face survey was conducted with selected by stratified random sampling method 157 farmers in Isparta province, Eğirdir, Gelendost and Senirkent district. Descriptive statistics and likert type scaling, chi-square test and multiple correspondence analysis method were used in the analysis of the data in the study. The average age of the farmers is 52, 59.9% of them are between the ages of 41-60. It has been determined that 46.5% of the farmers are primary school graduates. 76.4% of the farmers stated that they consider the forecasting and warning system, and 81.5% of those who do not think that the warnings are not made on time. In this study, according to multiple correspondence analysis, there is no significant relationship between TUS, age, education and land size variables. Farmers have determined that there is a change in the prevalence of diseases and pests due to differences climate changes. The farmers who make good agricultural practices stated that there are no significant differences in terms of both spraying and other applications and that they have not yet seen the effects of this that would turn into an advantage. The farmers have been worried about the increase in the number of spraying in recent years and the pesticide are not as effective as before, and they demand to increase the number of devices in order to ensure healthy warnings of the forecasting and warning system.