Mâtürîdî'nin Kur'an'da nübüvvete dair kavramlar hakkındaki görüşleri
Mâtürîdî's views about the concepts of nubuvet in the Qur'an
- Tez No: 671481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURAT AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İslam inanç ilkelerinden biri de nübüvvettir. Nübüvvet, vahyin anlaşılması, yorumlanması ve hayata yansıtılması hususunda merkezi bir konumdadır. İmam Mâtürîdî, İslam düşünce tarihinin önemli şahsiyetlerinden birisi olan, kullandığı yöntemi, görüşleri ve eserleri ile Ehl-i Sünnet düşüncesinin önemli kolunu oluşturur. Mâtürîdî, İslam düşüncesinde akıl ve nas bağlamında özgün görüşler ortaya koymuş ve Mâtürîdî ekolüne öncülük etmiştir. Kendisinden sonra gelen pek çok âlimi bu hususlarda etkilemiştir. Bu yüzden Mâtürîdî ve ona tabi olan âlimler üzerinde önemli çalışmalar yapılmış, eserleri, görüşleri ve metodolojileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Mâtürîdî'nin nübüvvete dair görüşlerinin Mâtürîdî akaidi ve Ehl-i Sünnet düşüncesi içinde önemli bir yeri vardır. Mâtürîdî'nin nübüvvet hakkındaki görüşlerini derinlemesine ve etraflıca ortaya koymak bu açıdan önemlidir. Mâtürîdî'nin, Kur'an-ı Kerim'de nübüvvete dair geçen kavramlara yüklediği anlam ve görüşlerinin yapacağımız çalışmamıza daha etraflıca ve derinlemesine ortaya konmasına yardımcı olacağını umarız.
Özet (Çeviri)
One of the Islamic belief principles is nubuvet. Nubuvet is in a central position for understanding, interpretation and reflection of revelation in life. Imam Mâtürîdî is one of the important figures in the history of Islamic thought. It constitutes an important branch of the Ahl al-Sunnah thought with its method, views and works. Mâtürîdî put forward original views in Islamic thought in the context of reason and how, and pioneered the Mâtürîdî school. It influenced many scholars who came after him. For this reason, important studies have been done on Mâtürîdî and Mâtürîdî scholars and their works, opinions and methodologies have been tried to be revealed. Mâtürîdî's views on nubuvet have an important place in the Mâtürîdî creed and the thought of Ahl al-Sunnah. In this respect, it is important to reveal Mâtürîdî's views on nubuvet in depth and detail. It will help to reveal the meaning and views of nubuvet that Mâtürîdî attributes to the concepts of nubuvet mentioned in the Quran in a more detailed and in-depth manner.