Üstün yetenekli öğrencilerin mükemmeliyetçilik düzeyleri ile içsel dışsal motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between gifted students' perfectionism level and internal external motivation
- Tez No: 671479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN CAMCI ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, üstün yetenekli öğrencilerde görülen mükemmeliyetçilik düzeyleri ile içsel dışsal motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun için araştırma ilişkisel tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Araştırmaya İstanbul ilinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezlerinde 5., 6. ve 7. sınıflarda öğrenim gören 440 üstün yetenekli öğrenci katılmıştır. Çalışmada içsel-dışsal motivasyon seviyelerini tespit etmek amacıyla Sınıf Ortamında İçsel Motivasyona Karşı Dışsal Motivasyon Ölçeği; öğrencilerin mükemmeliyetçilik düzeylerini belirlemek amacıyla ise Çocuk ve Ergen Mükemmeliyetçilik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir.Araştırma sonuçlarında demografik değişkenlere göre, toplam motivasyon puanları açısından üstün yetenekli kız öğrenciler erkek öğrencilerden daha yüksek puanlar alırken; üstün yetenekli erkek öğrenciler öğretmeni memnun etme, toplam mükemmeliyetçilik ve sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik açısından kız öğrencilerden daha yüksek puanlar almışlardır. Bununla birlikte devlet okulunda öğrenim gören üstün yetenekli öğrencilerin toplam mükemmeliyetçilik puanları, kendine yönelik mükemmeliyetçilik puanları ve sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik puanlarının özel okulda öğrenim gören öğrencilerden anlamlı derecede yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Özel yetenekli öğrencilerden kardeşi olanların mükemmeliyetçilik, kendine yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal kaynaklı mükemmeliyetçilik puanlarının da kardeşi olmayanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin içsel motivasyon puanları ile kendine yönelik mükemmeliyetçilik puanları arasında ve dışsal motivasyon ile mükemmeliyetçilik puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perfectionism and internal external motivation seen in gifted students was examined. The study is quantitative, correlational survey research. The study consists of 440 gifted students studying in 5th, 6th and 7th grades in Science and Arts Centers in Istanbul. In the study, in order to determine the intrinsic-extrinsic motivation levels, Scale of Intrinsic versus Extrinsic Motivational Orientation in The Classroomwas used, and to determine the perfectionism level of the gifted studentsChild and Adolescent Perfectionism scale was used. The data were analyzed with IBM SPSS 25.0 program. From the results of the study, according to the demographic variables, the total motivation scores were found higherin gifted female students, andthe scores of the desire to please the teacher, total perfectionism scores and the socially prescribed perfectionism scores were higher in the male students. In addition, it was found that the total perfectionism scores, self-oriented perfectionism scores and socially prescribed perfectionism scores of the gifted students studying at the public schools were significantly higher than the students studying at the private schools. Also, it has been found out that among the gifted students, the perfectionism, self-perfectionism and socially prescribed perfectionism scores of the gifted students with siblings were higher than those with no siblings. Additionally, a statistically significant correlation was found between students' intrinsic motivation scores and self-oriented perfectionism scores, and between extrinsic motivation and perfectionism scores.