İmâm Mâtürîdî ve Kitâbü't-Tevhîd'inde nübüvvet görüşü
The view of prophethood in Imam Maturidi's Kitab al-Tawhid
  1. Tez No: 934073
  2. Yazar: SÜMEYYE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nübüvvet meselesi, Allah'a imandan sonra gelen en önemli itikadi konulardandır. Çünkü nübüvvet, Allah ile insan arasındaki iletişimi sağlayan elçilik makamıdır. Peygamber Allah'tan vahiy yoluyla aldığı mesajları, emir ve yasakları insanlara tebliğ etmek ve onları hak dine davet etmekle görevli, seçilmiş kimsedir. Bu sebeple nübüvvetin iyi bir şekilde anlaşılması insanın hem bu dünyada hem de ahirette mutlu bir hayat sürmesini sağlar. Bu çalışmada Ebû Hanife'nin görüşlerinden etkilenerek Hanefi itikadını aklî ve naklî delillerle sistemleştiren, İslâm âleminin Doğu bölgelerinde ve özellikle Orta Asya'da etkili olan, Mâtürîdîlik mezhebinin kurucusu Ebû Mansûr el-Mâtürîdî'nin (ö. 333/944) nübüvvet görüşü çalışılmıştır. Özellikle Kitâbü't-Tevhîd adlı eserinden yola çıkılarak nübüvvetin ispatı ve nübüvvete olan gereksinim konularını aklî ve naklî deliller bağlamında nasıl ele aldığı incelenmiştir. Her ne kadar Mâtürîdî'nin nübüvvet görüşleri Kitâbü't-Tevhîd'e göre alındıysa da Te'vîlâtü'l-Kur'ân'da peygamberlikle ilgili bolca malumat bulunduğu için çoğunlukla Te'vîlât'tan da yararlanılarak peygamberlikle ilgili âyetleri nasıl yorumlayıp nübüvvete delil getirdiği açıklanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu ve kapsamı, amacı ve önemi, literâtür ve araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Mâtürîdî'nin şahsi ve ilmi hayatı ve nübüvvetle ilgili kavramlar işlenmiştir. İkinci bölümde İmâm Mâtürîdî'nin nübüvvetin ispatı konusunda çeşitli fırkaların ortaya attığı iddialara karşı verdiği cevaplar ve nübüvvete olan ihtiyacı aklî ve naklî delillerle nasıl açıkladığı ele alınmıştır. Ayrıca nübüvvetin nitelikleriyle, peygamberlerin özelliklerine ve sıfatlarına değinilmiştir. Son olarak da Hz. Peygamber'in nübüvvetinin ispatı ve hatm-i nübüvvet konusuna dair, Mâtürîdî'nin Kur'ân'dan çıkarmış olduğu deliller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of prophethood is one of the most significant theological topics after belief in God. This is because prophethood is the office of messengerhood that facilitates communication between God and humankind. A prophet is a chosen individual tasked with conveying the divine messages, commands, and prohibitions received through revelation from God to people, inviting them to the true religion. Therefore, a proper understanding of prophethood ensures a happy life both in this world and the hereafter. This study examines the views on prophethood of Abu Mansûr al-Maturidi, the founder of the Maturidite school of thought, which systematized the Hanafi creed with rational and transmitted proofs and had a significant influence in the eastern regions of the Islamic world, particularly in Central Asia. The study specifically analyzes how Maturidi approaches the proof of prophethood and the necessity of prophethood within the context of rational and textual evidence, primarily based on his work Kitab al-Tawhid. Although Maturidi's views on prophethood are mainly drawn from Kitab al-Tawhid, extensive information on prophethood is also found in Ta'wilat al-Qur'an. Therefore, this study also explores how Maturidi interprets verses related to prophethood in Ta'wilat al-Qur'an and uses them as evidence for prophethood. In the introduction of the study, information is provided regarding the subject and scope of the research, its purpose and significance, relevant literature, and the research methodology. The first chapter examines Maturidi's personal and scholarly life and discusses key concepts related to prophethood. The second chapter explores Maturidi's responses to claims made by various sects regarding the proof of prophethood and how he explains the necessity of prophethood using rational and textual proofs. Furthermore, the chapter delves into the attributes of prophethood, as well as the characteristics and qualities of prophets. Finally, Maturidi's arguments derived from the Qur'an concerning the proof of Prophet Muhammad's prophethood and the concept of Khatm al-Nubuwwah (the Finality of Prophethood) are analyzed.