Bir altyapı projesindeki risklerin tespit edilmesi ve sözleşme tutarına etkilerinin incelenmesi
Determination of risks in an infrastructure project and investigation of effects on contract amount
- Tez No: 671487
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKBIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnşaat sektörü, kendi içerisindeki projelerin karmaşıklığı ile sürekli olarak iç içe yaşamakta ve mücadele etmektedir. İnşaat projeleri, diğer projelere nazaran daha yüksek karmaşıklıkları içinde barındıran ve bu karmaşıklıkların ortaya çıkardığı çok sayıda belirsizlik nedeniyle her zaman yüksek risk nüfusuna sahiptir. Belirsizlik ve riskler nedeniyle birçok inşaat projesi, başlangıçta hedeflenen tamamlanma noktasından çok ötede tamamlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde eksikliğinin tespit edildiği risk yönetimi algısının artırılması, risk yönetimi alanındaki literatüre katkıda bulunulması, bir altyapı projesi üzerinden ihaleye girip girmeme konusunda karar verecek olan bir yapım firmasının yapması gereken risk değerlendirmesinin bir modeli sunularak risklerin proje üzerindeki olumsuz etkisinin ne boyutlarda olduğunun ve bu olumsuz etkilerin nasıl azaltılabileceğinin gösterilmesi, ihaleye girip girmeme kararı verecek olan bir yapım firmasının risk konusunda dikkate alması gereken noktalar gösterilerek vereceği kararın doğruluk payını artırmaktır. Örnek bir altyapı projesine etki edebilecek riskler tespit edilmiş, tespit edilen risklerin Olasılık-Etki Matrisi ve Primavera Risk Analysis programı kullanılarak risk analizi yapılmış, risk analizi sonuçlarına göre risklere karşı uygun stratejiler seçilmiş ve bu stratejilerin sağladığı iyileştirmeler tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilecek sonuçlar sayesinde, literatürün eksik olduğu konular giderilmeye, risk ve risk yönetimi hakkında bilgiler verilerek okuyucuları bu konu üzerinde bilinçlendirmeye ve ihaleye girip girmeme kararı verecek olan yapım firmalarının bu kararı verirken riskler üzerinde dikkat etmesi gereken noktalar gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The construction industry is constantly intertwined and struggling with the complexity of its projects. Construction projects are always at high risk populations due to their higher complexity than other projects and due to the large number of uncertainties that these complexities create. Due to uncertainty and risks, many construction projects are completed well beyond the originally targeted completion point. The aim of this study is to increase the perception of risk management in which the deficiencies have been detected in our country, to contribute to the literature in the field of risk management, to present a model of the risk assessment that a production company should make a decision on whether to enter a tender through an infrastructure project, and to determine the extent of the negative impact of risks on the project to show how these negative effects can be reduced, and to increase the accuracy of the decision to be made by showing the points to be taken into consideration by a production company that will decide whether to enter the tender or not. Risks that could affect a sample infrastructure project were identified, risk analysis was made using the Probability-Impact Matrix and Primavera Risk Analysis program, the appropriate strategies against the risks were selected according to the risk analysis results, and the improvements provided by these strategies were determined. Thanks to the results to be obtained from the study, the issues that the literature is lacking will be eliminated, information about risk and risk management will be given to the readers, and the producers who will make a decision whether to enter the tender or not will try to show the points to be careful about the risks.