Commodity taxation with price-dependent preferences
Fiyatlara bağlı tercihlerle mal vergilendirmesi
  1. Tez No: 671493
  2. Yazar: CANSU BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YELİZ KAÇAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma fiyata bağlı tercihler ve bunların vergilendirilmesine odaklanmıştır. Bu tercihler 20. yüzyılın başından beri ekonomi alanında araştırmalara konu olmuşlardır. Genel olarak, araştırmacılar bu ürünleri statü malları veya kalite göstergeleri olarak sınıflandırdılar. Bu tez, fiyata bağlı tercihlerin diğer olası algılarını araştırır ve bunlara yeni bir yaklaşım getirir, gelir esnekliği vasıtasıyla ihtiyaç malları da olabileceğini gösterir. Fiyata bağlı tercihlerle ilgili çok sayıda araştırma yapılsa da vergilendirilmesinde durum aynı değildir. Bu tezin ikinci motivasyonu bu yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Fayda fonksiyonları fiyatları da içerdiğinde optimal vergiler nasıl davranırdı? Metodoloji, durağan ve deterministik bir dünyada tüketim vergileri ile bir kısıt optimizasyonudur. Özellikle, iki maldan fayda elde eden ve bu mallardan birinin fiyatı fayda fonksiyonuna giren temsili bir ajanın optimal bir tüketim vergisi problemini çözdüm. İlk sonuç, fiyat bağımlılığının lüks ürünlerle eş anlamlı olmadığı, hatta vergi sonrası fiyat esnekliklerine göre ihtiyaç malları olabileceğidir. Diğer bir deyişle, bir tüketici, malın kendisine ek olarak malın düşük fiyatından da fayda elde edebilir. Bu araştırmanın bir başka önemli bulgusu, klasik yaklaşımın tersine, daha esnek mala daha yüksek bir vergi uygulanmasının bazı durumlarda verimli bir sonuç verebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on price-dependent preferences and their taxation. They have been subject to research in the field of economics since the beginning of the twentieth century. In general, the researchers classified these goods as either status- goods or quality-indicators. This thesis searches for other possible perceptions of price-dependent preferences and brings a new approach to them, showing that they may be necessities in the virtue of income elasticity. Even though there are many pieces of research about the price-dependent preferences, the situation is not the same for their taxation. The second motivation of this thesis is prompted by this inadequacy. How would the optimal taxes behave when the utility functions were to include prices? The methodology is a constraint optimization with excise taxes in a static and deterministic world. In particular, I solved an optimal commodity tax problem of a representative agent who derives utility from two goods, and one of its prices enters the utility function. The first result is that price-dependency is not a synonym for luxury items, in fact, they may be necessities according to their income elasticities. In other words, a consumer may derive utility from the good's low price in addition to the good itself. Another important finding of this research supports that on the contrary to the classical approach, levying a higher tax on the more elastic good might yield an efficient outcome for some cases.