İşlev değiştiren mekanların akustik açıdan değerlendirilmesine yönelik örnek bir çalışma
A sample study on the acoustic evaluation of re-functioned places
  1. Tez No: 671501
  2. Yazar: BÜŞRA İŞLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zaman içerisinde toplumsal gereksinimler değişikliğe uğrayabilmekte ve değişim süreci sonucunda yapılı çevre de kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelerek işlevini kaybedebilmektedir. İşlevini kaybeden yapılar yıkılmakta, terk edilmekte ya da yeni bir işlev verilerek kullanımına devam edilebilmektedir. Yapıların yeniden işlevlendirilmesi, binaların ömrünü uzatırken, aynı zamanda sosyokültürel, çevresel ve ekonomik açıdan da artı değer taşımaktadır. Ancak kullanıcılar için konforlu mekanlar oluşturmak adına dönüşüm sürecinde mevcut yapının, yeni işlevinin gerektirdiği fizyolojik, psikolojik, güvenlik gibi bir çok yönden yeterli donanımlara sahip olup olmadığı analiz edilmelidir. Mimari akustik konusu ise dönüşüm sürecinde değerlendirilmesi gereken fizyolojik parametreler arasında yer almaktadır. Çalışma kapsamında, işlev dönüşümüne uğramış bir yapı ele alınarak akustik açıdan değerlendirilmiştir. Evlendirme dairesi olarak inşa edilen örnek yapı, sonrasında yeniden işlevlendirilerek restoran olarak kullanılmaktadır. Yapının zemin katında bulunan kubbeli mekanında aynı zamanda yemek masaları kaldırılıp oturma düzeni değiştirilerek seminer ve konser etkinlikleri düzenlenebilmektedir. Çalışmada yapının çok amaçlı kullanılan bu mekanı ele alınmıştır. İlk olarak mekanın mimari özellikleri akustik açıdan değerlendirilmiştir. Sonrasında ise mekanın farklı kullanımları için hacim akustiği parametreleri akustik simülasyon programı yardımı ile hesaplanmış ve literatürden yararlanılarak elde edilen optimum değer aralıkları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; akustik açıdan uygun olmayan koşulların iyileştirilmesi için, yapının mimari değerleri de göz önünde tutularak öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over time, social needs may change and as a result of the change process, the built environment can lose its function by becoming unable to meet the needs of the user. Structures that have lost their function are demolished, abandoned or can be used by giving a new function. While the re-functioning of buildings extends the life of buildings, it also has added value in socialcultural, environmental and economic terms. However, in order to create comfortable spaces for the users, it should be analyzed whether the existing structure has sufficient equipment in many aspects such as physiological, psychological and security required by its new function. Architectural acoustics is among the physiological parameters that should be evaluated in the transformation process. Within the scope of the study, a structure that has undergone a functional transformation is evaluated acoustically. The sample building, which was built as a marriage office, is later re-functionalized and used as a restaurant. In the domed space on the ground floor of the building, seminars and concert events can also be organized by removing the dining tables and changing the seating arrangement. In the study, this multi-purpose space of the building is discussed. First, the architectural features of the space were evaluated in terms of acoustics. Afterwards, the room acoustics parameters for different uses of the space were calculated with the aid of the acoustic simulation program and compared with the optimum value ranges obtained by using the literature. As a result; In order to improve the acoustically unsuitable conditions, suggestions have been made by taking the architectural values of the building into consideration.