Post Öykü edebiyat dergisinde modernlik, gelenek ve müzakere
Modernity, tradition and negotiation in the literary magazine Post Öykü
  1. Tez No: 671505
  2. Yazar: HÜSNA BAKA DALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez, Post Öykü edebiyat dergisinin ilk 27 sayısını inceleyerek, dergi sayfalarında modernlik, gelenek ve postmodernizm gibi kavramlar etrafında genç Müslüman yazarların eski kuşak İslamcı yazarlar ve genel edebiyat kamusuyla yürüttükleri müzakereleri çözümlemeyi ve genç kuşağın hem Müslüman edebiyat kamusundan hem de genel edebiyat kamusundan taleplerini anlamayı hedeflemektedir. Müslümanlık vurgusundan ötürü muhafazakâr bir yanı bulunan bu derginin yayın kurulunu oluşturan, 2000 sonrası yazmaya başlamış genç yazarların Müslüman kimliklerini inşa biçiminin dönüşüm geçirdiği, tezin temel iddiasıdır. Müslümanlıkla kurdukları ilişkiyi kültürel bir zemine taşıyan genç yazarlar, Müslümanlığı açık bir kimlik olarak benimsemelerine rağmen yazarken ve düşünürken İslami bir dil kullanmamaktadır. Bunun bir yansıması olarak hem Müslüman okur kamusuna seslenmeyi hem de genel okur kamusundan kabul görmeyi talep etmektedirler. Bu doğrultuda hem İslami gelenekle hem de daha geniş bir literatürle bağ kurabilecek, İslami edebiyat sahasının içi ile dışını ayıran müesses sınırda geçişken zeminler yaratmaya ve yeni bir edebî çizgi bulmaya çalışmaktadırlar. Bu tez, yeni bir yaklaşım peşindeki genç kuşağın fantastik edebiyat, mitler, tasavvufi metinler, arketipçi eleştiri ve gelenekselci mistik ekolde hangi imkânları bulduğunu anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze young Muslim writers' negotiations with older generation Islamist writers and the general literary public around the concepts of modernity, tradition, and postmodernism by examining the first 27 issues of the literary magazine Post Öykü, which has a conservative aspect due to its emphasis on Islam. It aims to understand the younger generation's demands from both the Muslim literary public and the general literary public. The thesis's central claim is that the young writers of the magazine who started writing after 2000 have gone through a transformation in terms of the way they build their Muslim identity. These young writers, who carry their relationship with Islam on a cultural basis, do not use an Islamic language when writing and thinking. However, they embrace Islam as an open identity. As a reflection of this, they demand both to address the Muslim literary public and be accepted by the general literary public. In this direction, they try to create transitional grounds on the institutional border that separates the inside and outside of the Islamic literary space and find a new literary line, connecting with both the Islamic tradition and the broader literature. This thesis attempts to understand what opportunities the young generation finds in fantasy literature, myths, mystical texts, archetypal criticism, and traditionalist mystical school during their search for a new approach.