Tasarım temelli fen öğretiminin öğrencilerin akademik başarısı, mühendislik bilgisi, bilimsel süreç becerileri ve tasarım becerilerine etkisi
The effect of design-based science instruction on students' academic achievement, engineering knowledge, science process skills and design skills
- Tez No: 671506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 625
Özet
Amaç: Tasarım temelli fen öğretiminin (TTFÖ), 6. sınıf öğrencilerinin fen başarısı, mühendislik bilgisi, bilimsel süreç becerileri ve tasarım becerileri üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, üç devlet ortaokulunun ikişer 6. sınıf şubesinden (deney ve kontrol grupları) toplam 213 öğrenci katılmıştır. Nitel çalışma grubu ise düşük, orta ve yüksek fen başarısına sahip üç öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada gelişmiş karma yöntemlerden müdahale deseni kullanılmıştır. Dersler, deney ve kontrol gruplarında sırasıyla TTFÖ ve programa uygun olarak araştırma ve sorgulamaya dayalı öğretim ile işlenmiştir. Uygulama 6 ay sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri karışık gruplar arası-içi varyans analizi ile analiz edilmiş, nitel veriler ise betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular: Uygulama sonunda deney gruplarındaki öğrencilerin başarıları, bilimsel süreç becerileri ve mühendislik bilgileri, kontrol gruplarındaki öğrencilerden daha yüksek çıkmıştır. İki grubun da başarıları ve mühendislik bilgisi zaman içinde artış göstermiştir ancak etki büyüklüğü değerlerine göre deney grubundaki artış, kontrol grubundaki artıştan daha büyüktür. Zaman içinde bilimsel süreç becerileri deney grubunda artmış, kontrol grubunda ise değişmemiştir. Nitel çalışma grubundaki öğrenciler TTFÖ'nde benzer gelişim göstermişlerdir. Sonuçlar: TTFÖ'nün 6. sınıf öğrencilerinin fen başarısı, mühendislik bilgisi, bilimsel süreç becerileri ve tasarım becerileri üzerine olumlu etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of design-based science instruction (DBSI) on 6th grade students' science achievement, engineering knowledge, science process skills and design skills. Method: A total of 213 students from two 6th grade classes (experimental and control groups) of three public middle schools participated in the study. The qualitative study group consisted of three students with low, medium and high science achievement. The intervention design, one of the advanced mixed methods, was used in the study. The lessons were taught with DBSI and inquiry based instruction in accordance with the program in the experimental groups and control groups, respectively. The treatment lasted for 6 months. The quantitative data of the study were analyzed by mixed between-within ANOVA while the qualitative datawere subjected to descriptive and content analysis. Findings: At the end of the application, the achievement, science process skills and engineering knowledge of the students in the experimental groups were higher than the students in the control groups. The achievement and engineering knowledge of both groups increased over time, but according to the effect size, the increase in the experimental group was greater than the control group. While the engineering knowledge of the students in the experimental group increased over time, there was no change in the control group. The students in the qualitative study group showed similar progress in the DBSI. Conclusions: DBSI had positive effects on 6th grade students' science achievement, engineering knowledge, science process skills and design skills.